- 11 lipca po krótkiej, ale ciężkiej chorobie zmarł Roch Antkowiak - poinformował Maksymilian Antkowiak, syn zmarłego dziennikarza, wydawcy oraz miłośnika Ziemi Oleskiej.
Roch Antkowiak był jedną z najbardziej znanych osobistości w Oleśnie.
Założyciel i wieloletni redaktor dwutygodnika „Oleski Telegraf", którego redakcja mieściła się w jego domu przy ul. Wachowskiej. Miłośnik historii Olesna, ostatni prezes w Towarzystwie Miłośników Ziemi Oleskiej, przemianowanego potem na Towarzystwo Miłośników Olesna. Debiutował jeszcze w czasopiśmie „Głos Olesna”, którego archiwalne egzemplarze są dzisiaj białymi krukami poszukiwanymi w antykwariatach i na internetowych aukcjach.
Charakterystyczny był już jego wygląd: wysoka sylwetka z długimi włosami i nieodłączną torbą na ramieniu.
- Nic się nie zmieniłeś, takiego Cię pamiętam ze szkoły! Z tą torbą na długim pasku, rozwianą grzywą, jak wiało, jak przemierzasz długim krokiem oleski rynek – wspominał jego szkolny kolega Mirek Hadrian.
Roch Antkowiak sam przyznawał, że torba na ramię to dla niego nieodłączny atrybut. Najczęściej nosił w niej egzemplarze świeżego numeru dwutygodnika lokalnego „Oleski Telegraf".
- Swoją pierwszą skórzaną torbę nabyłem od syna milicjanta Zenona za bodajże telefon do centralki telefonicznej. Ojciec Zenka miał ją zbędną bo z kolejnego przydziału ekwipunku. Torba była mała, ale strasznie pojemna. Zjeździła ze mną większość krajów naszego obozu demokracji ludowej - wspominał Roch Antkowiak.
W 2011 roku Roch Antkowiak został odznaczony Różą Olesna za działalność społeczną.
W ostatnich miesiącach Roch Antkowiak ciężko chorował. Do końca był jednak aktywny. Wydawał nowe numery „Oleskiego Telegrafu", mimo osiągnięcia wieku emerytalnego nadal pracował na pół etatu.
- Wkład Rocha Antkowiaka w rozwój kultury Olesna był i jest inspiracją dla wielu - napisał burmistrz Piotr Gręda. - Człowiek, który od kilkudziesięciu lat żył sprawami swojego miasta, jego mieszkańców, współtworzył jego lokalną kulturę, promował ją, chronił spuściznę dziedzictwa pokoleń jako autor artykułów w „Głosie Olesna”, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Oleskiej, współtwórca Stowarzyszenia Miłośników Kaplicy Św. Franciszka, a przede wszystkim redaktor i wydawca „Oleskiego Telegrafu”. Na łamach 828 numerów tej gazety ukazywało się wszystko, co Ziemi Oleskiej dotyczy.
Ewa Cichoń, dyrektorka Oleskiego Muzeum Regionalnego w książce „Olesno. Róża wśród lasów" wymieniła Rocha Antkowiaka w gronie wybitnych współczesnych Oleśnian.
- Roch Antkowiak jako redaktor „Oleskiego Telegrafu" rejestruje kluczowe wydarzenia z przeszłości i teraźniejszości naszej Małej Ojczyzny - podkreśla Ewa Cichoń.
Na łamach „Oleskiego Telegrafu" Roch Antkowiak pisał m.in. o odchodzących wybitnych Oleśnianach.
- Wraz z nim straciliśmy kawał historii naszego miasta - mówił rok temu po śmierci Andrzeja Falińskiego, nauczyciela i znanego przyrodnika.
To samo możemy dzisiaj napisać o Rochu Antkowiaku: wraz z nim straciliśmy kawał historii naszego miasta
Jest już data pogrzebu Rocha Antkowiaka
Pogrzeb Rocha Antkowiaka odbędzie się w sobotę (13 lipca) o godz. 11:00 w kościele pw. Bożego Ciała w Oleśnie.
Okazja do modlitwy za zmarłego będzie także w piątek (12 lipca) o godz. 18:00 w kaplicy św. Franciszka przy starym szpitalu.
Również dzisiaj (piątek) w zabytkowej kaplicy św. Franciszka w Oleśnie o godz. 21:00 zabije żałobny dzwon Panna Maria, aby uczcić pamięć zmarłego Rocha Antkowiaka.
Wiemy ile osób zginęło w powodzi
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?