Zmarł Zbigniew Szczerbik, dyrektor Muzeum w Praszce

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Zbigniew Szczerbik (1968-2020)
Zbigniew Szczerbik (1968-2020) fot. Mirosław Dragon
Dr Zbigniew Szczerbik w ostatnich dniach zmagał się z koronawirusem. Zmarł w wieku 52 lat.

Dr Zbigniew Szczerbik, dyrektor Muzeum w Praszce, zmarł 9 listopada w szpitalu powiatowym w Oleśnie. W ostatnich dniach walczył z koronawirusem. Niestety, jego stan gwałtownie się pogorszył.

- Znaliśmy go jako człowieka, dla którego praca była największą pasją, a Muzeum w Praszce drugim domem - napisali pracownicy praszkowskiego muzeum.

- Dla Praszki niespodziewana śmierć dra Zbigniewa Szczerbika to niepowetowana strata. Był znakomitym organizatorem, popularyzatorem dziejów lokalnych, człowiekiem o niezwykle szerokich horyzontach. Swoją pracą sławił Praszkę na cały kraj, pod jego kierunkiem nasze Muzeum rozwinęło się jako ośrodek myśli historycznej, kulturalnej czy nawet światopoglądowej. Odczuwamy ogromny żal, że ta znakomita praca została tak nagle przerwana - mówi Jarosław Tkaczyński, burmistrz Praszki.

Zbigniew Szczerbik był nie tylko muzealnikiem, ale także zapalonym numizmatykiem. W niespełna 9-tysięcznej Praszce wydawał numizmatyczny biuletyn „Kwartnik”. Zasiadał również w redakcji dwóch innych pism: „Grosza” i „Jastrzębskiego Rocznika Numizmatyczno-Historycznego”.

- Stare monety czy medale to przecież część historii, a ja jestem historykiem - tłumaczył doktor Zbigniew Szczerbik. - Ale numizmatyka to nie tylko kolekcjonowanie monet, ale także banknotów, medali, odznaczeń i orderów. Teraz numizmatycznymi eksponatami powoli stają się nawet karty kredytowe!

Zbigniew Szczerbik urodził się 10 października 1968 r. w Kluczborku. Uczył się w szkołach podstawowych w Smardach i Głubczycach, w Technikum Mechanicznym w Praszce, studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. W 1999 roku na Wydziale Historyczno-Pedagogicznym Uniwersytetu Opolskiego obronił pracę doktorską.

Po ukończeniu studiów pracował krótko w szkole podstawowej nr 4 w Praszce, następnie w I Liceum Ogólnokształcącym w Praszce, Zespole Szkół Zawodowych w Praszce oraz ponownie w PSP nr 4.

W 1995 roku rozpoczął pracę w Muzeum w Praszce, a w 2015 roku został jego dyrektorem.

Od 2001 r. był także prezesem praszkowskiego Koła Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, a od 1999 r. członkiem zarządu Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego. Działał również w Polski, Towarzystwie Historycznym oraz Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym.

Wydał książkę „Sejm koronacyjny Władysława IV w 1633 r.", współtworzył monografie Mokrska, Czarnożył, Wierzchlasu, Osjakowa, Krzyworzeki oraz Żytniowa.

Razem ze Zdzisławem Włodarczykiem tworzyli „Wieluński Słownik Biograficzny", przedstawiający sylwetki najbardziej wybitnych przedstawicieli ziemi wieluńskiej. Swoje artykuły publikował także m.in. w „Roczniku Powiatu Oleskiego", „Biuletynie Numizmatycznym", „Zeszytach Naukowych Uniwersytetu Opolskiego".

Przejście graniczne na Prośnie w Praszce. Zdjęcie zrobione przed wojną, w latach 30. XX wieku.

W Praszce przez wieki była granica państwa. Wystawa w Muzeum...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska