Zmarła Czesława Sulnicka, nestorka działalności społecznej w Oleśnie

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Czesława Sulnicka (1936-2023)
Czesława Sulnicka (1936-2023) Mirosław Dragon
W sobotę w Otmuchowie był pogrzeb Czesławy Sulnickiej, założycielki Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Oleśnie oraz społeczniczką z Towarzystwa Pomocy Ludziom i Stowarzyszenia Integracyjnego „Bądźmy razem". Miała 86 lat.

Czesława Sulnicka to nestorka i legenda oleskiej działalności społecznej. Nawet kiedy miała już ponad 80 lat, nadal była aktywna, organizowała wycieczki i imprezy dla osób niepełnosprawnych. Przez lata organizowała wigilie oraz spotkanie wielkanocne dla osób samotnych i ubogich. Namówiła radnych oleskich do zrzutki na ten cel, żeby nie brać pieniędzy z budżetu. Organizowała także wycieczki do teatru, operetki itd. dla emerytów i niepełnosprawnych.

Przez kilkadziesiąt lat pomagała dzieciom niepełnosprawnym.

Znana była ze swojej energiczności i nieustępliwości. Sama zabiegała o sponsorów, osobiście zapraszała rodziny osób niepełnosprawnych do udziału w imprezach stowarzyszenia. Jeśli któreś z dzieci niepełnosprawnych np. nie mogło być obecne na imprezie mikołajkowej, sama zanosiła mu do domu paczkę.

Zakładała w Oleśnie przedszkole, była założycielką i wieloletnią dyrektorką Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Oleśnie, założycielką oleskiego Towarzystwa Pomocy Ludziom i Stowarzyszenia Integracyjnego „Bądźmy razem", inicjatorką powstania w Oleśnie Warsztatów Terapii Zajęciowej, a także założycielką integracyjnego ogródka jordanowskiego dla dzieci zdrowych i niepełnosprawnych.

- Odeszła do wieczności Czesława Sulnicka, którą nazywaliśmy panią Czesią. Z bólem serca, wielkim żalem i poczuciem niepowetowanej straty dla mieszkańców Olesna przyjęłam tę wiadomość o odejściu pani Czesi - napisała Ewa Cichoń, przewodnicząca rady powiatu oleskiego i dyrektorka Oleskiego Muzeum Regionalnego. - Możemy być dumni, że żyła wśród nas jako wielki społecznik i organizatorka. Była osobą o wyjątkowej wrażliwości na potrzeby ubogich i chorych oraz osób, które zagrożone są wykluczeniem społecznym.

Czesława Sulnicka za swoją działalność społeczną została nagrodzona w 2001 r. Różą Olesna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska