Zmarła Halina Naumik, łączniczka Armii Krajowej. Pogrzeb w sobotę

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Halina Naumik (1927-2021)
Halina Naumik (1927-2021) fot. Archiwum rodzinne
Urodziła się w Solecznikach koło Wilna, ale niemal całe życie mieszkała w Kluczborku. Razem z mężem walczyła o Polskę w Armii Krajowej. Halina Naumik zmarła w wieku 93 lat.

Halina Naumik, pseudonim Kalina, urodziła się 17 listopada 1927 roku w Solecznikach koło Wilna.

W czasie II wojny światowej była łączniczką Armii Krajowej na obrzeżach Puszczy Rudnickiej, gdzie znajdowała się stacja kolejowa Stasiły (placówka AK) na linii Wilno-Lida.

Brała udział w operacji „Ostra Brama", podczas której pełniła funkcje sanitariuszki w punkcie sanitarnym przy ulicy Słuckiej w Wilnie.

- Nie wiem, czy wypada wspominać o tym teraz, ale ciekawostką jest, że była kobietą niezwykłej urody. Żołnierze Armii Krajowej wspominali, że oglądali się za nią nawet Niemcy! - mówi Leszek Krzyżanowski z ZHR w Kluczborku.

Jej mężem był żołnierz i oficer AK Mikołaj Naumik, a teść Tymoteusz Naumik był żołnierzem II Korpusu gen. Władysława Andersa.

Cała rodzina aresztowana została 1 kwietnia 1951 i zesłana na Syberię. W bydlęcych wagonach Halina Naumik jechała z małymi córeczkami, Lilianną i Aleksandrą. Na Syberii Mikołajowi i Halinie urodził się jeszcze syn, Wiktor Naumik, znany kluczborski stomatolog i były radny.

Rodzina Naumików została wywieziona z Wilna do łagru w Tajturkach koło Irkucka, nad Bajkałem.

Dopiero w 1957 roku Naumikom udało się opuścić Syberię i wyjechać do Polski. Trafili do Kluczborka, gdzie zamieszkali.

Halina Naumik pracowała w spółdzielni wydawniczej „Prasa-Książka-Ruch”. Była kierownikiem działu książek.

- Wychowała trójkę wspaniałych dzieci. Była osoba głęboko wierzącą. Do końca swych dni aktywnie spotykała się z młodzieżą harcerską ZHR - mówi Leszek Krzyżanowski.

Jej młodsza córka Aleksandra została międzynarodową gwiazdą muzyczną, na przełomie lat 70. i 80. jako Alex nazywana była „królową funk rocka". Zmarła w 2013 roku.

Mąż Haliny Naumik, Mikołaj, zmarł w 1979 roku. Alex nagrała wtedy płytę pt. „Daddy’s child” (córeczka tatusia), poświęconą pamięci ojca.

Halina Naumik wyróżniona została wieloma medalami, m.in. Krzyżem Armii Krajowej, dwukrotnie Krzyżami Sybiru, Krzyżem Partyzanckim.

W 2018 roku została odznaczona przez Premiera RP Medalem 100–lecia Odzyskania Niepodległości.

Pogrzeb Haliny Naumik odbędzie się w sobotę (6 marca) o godz. 12:00 w kościele pw. Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych w Kluczborku (czyli w tzw. starej parafii). Łączniczka AK Kalina spocznie na cmentarzu komunalnym w Kluczborku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska