Zmarła Irena Wyczółkowska, opolska poetka

opole.pl
Irena Wyczółkowska
Irena Wyczółkowska opole.pl
Po długiej chorobie zmarła wybitna opolska poetka, Irena Wyczółkowska.

- Nie ma mnie w domu, chwilowo nie mogę być sama, a tu mam wspaniałą opiekę - niedawno zadzwoniła z hospicjum Betania. - I, wyobraź sobie, piszę bajki - pospiesznie dodała, jakby dla zatarcia wrażenia po pierwszym doniesieniu.

Irena Wyczółkowska, spokrewniona z Leonem Wyczółkowskim, urodziła się w 1941 r. w Warszawie, studiowała na WSP w Opolu i tu już została. Pracowała w wydawnictwie uczelnianym, pisała dla "Opola", w lokalnym radiu recenzowała literackie nowości, brała udział w redagowaniu "Stron".

Czytelnicy tłumnie przychodzili na jej spotkania, by wyrazić, jak bardzo jest dla nich ważna. Krytycy doceniali wyobraźnię poetki, powściągliwość, piękną frazę, erudycję, skłonność do obracania poważnych okoliczności w jakże nośny żart.

Po 25 latach milczenia, które nastąpiło po debiucie w Odrze w 1958, opublikowała "Skórę węża", "Gdzie piołun rośnie", "Ptaszysko", "Balkon bez poręczy", "Gwar utajony", "Smoczą samotność", "Wstęp do teorii jawy", "Ulicę Równoległą", "Bilet na wodolot".

W wierszach szpitalnych, z "Portretu z duszą na ramieniu" i "Mitoplotek", można już było usłyszeć nowe minorowe tony.

Po śmierci autorki (2 maja) zabrzmiały jeszcze donośniej i bardziej jednoznacznie. Utwór, napisany z myślą o kimś innym, znalazł tragiczne odniesienie do niej samej: "...zatrzymaj się nadal przy domu, w którym mieszkałam,/ żeby spojrzeć na balkon, na okna, na domofon z jeszcze moim nazwiskiem,/ to też jest modlitwa".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska