Zmarła opiekunka z przedszkola we Wrocławiu. Z powodu meningokoków

PB
Pixabay/zdj. ilustracyjne
Nie żyje 24-letnia opiekunka z przedszkola nr 43 przy ul. Kościuszki we Wrocławiu. Z powodu meningokoków.

Jak informuje Radio Wrocław kobieta pracowała w przedszkolu, jako pomoc nauczyciela. Ostatni raz w pracy była w piątek, 29 czerwca. Rodzice 56 dzieci uczęszczających do tego przedszkola już zostali poinformowani o sytuacji.

- Teraz w przedszkolu trwa przerwa wakacyjna i dzieci są bezpieczne. Ale rodzice mieli skontaktować się z lekarzem rodzinnym w sprawie przyjęcia chemioprofilaktyki przez dzieci nieszczepione. Kontakt dzieci z opiekunką nie był bardzo bliski, ale zawsze może istnieć prawdopodobieństwo zachorowania - mówi Danuta Swędzioł z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu.

Źródłem zakażenia meningokokami jest zarówno chory jak i bezobjawowy nosiciel. Bakterie Neisseria meningitidis są przenoszone drogą kropelkową lub przez kontakt bezpośredni np. ręce, pocałunki, a także przez kontakt pośredni - naczynia na napoje, odsysacze do oczyszczania nosa i inne przedmioty. Okres wylęgania choroby wynosi od 2 do 10 dni, najczęściej 3-4 dni.

Meningokokowa choroba inwazyjna przebiega pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, posocznicy lub zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych przechodzącego w posocznicę. Choroba meningokokowa o szybkiej progresji może doprowadzić do zgonu w ciągu kilku godzin od wystąpienia pierwszych objawów.

Objawy posocznicy meningokokowej:

  • przyspieszenie oddechu,
  • przyspieszenie rytmu serca,
  • bladość powłok,
  • gorączka,
  • dreszcze,
  • wymioty,
  • bóle brzucha, biegunka,
  • wysypka o charakterze purpury, czasem pęcherzowa / wysypka może nie wystąpić/,
  • bóle stawów, mięśni, kończyn,
  • drgawki,
  • zaburzenia stanu świadomości.

W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza. O rokowaniu decyduje szybkość rozpoznania choroby i wdrożenia leczenia. Opóźnienie rozpoczęcia leczenia nawet o minuty może mieć nieodwracalne skutki. Lekarz pierwszego kontaktu jest zobowiązany do niezwłocznego wdrożenia leczenia i skierowania pacjenta do właściwego szpitala. Leczenie szpitalne przy pomocy właściwych antybiotyków daje szanse wyleczenia.

Małe dzieci i młodzież to grupa szczególnie narażona. Z powodu meningokoków można zachorować w każdym wieku:

  • dzieci w wieku od 3 miesięcy do 5 lat są w porównaniu do innych grup wiekowych narażone najbardziej, ponieważ ich układ odpornościowy nie jest jeszcze wystarczająco dobrze rozwinięty,
  • u młodzieży między 14 a 19 rokiem życia występuje wzmożona podatność na zachorowanie. W tym wieku w zwiększonym stopniu nawiązują się kontakty społeczne, takie jak częste przebywanie w dyskotekach, na prywatkach, w kinach oraz wspólne wyjazdy. Podejmowane są kontakty polegające na pocałunkach. Spotyka się pierwsze eksperymenty z narkotykami przyjmowanymi drogą wziewną. Tym samym wzrasta niebezpieczeństwo infekcji. Około jednej piątej wszystkich zachorowań spowodowanych przez meningokoki występuje u nastolatków,
  • osoby z niedoborami immunologicznymi.

Podwyższone ryzyko infekcji występuje w zbiorowiskach ludzkich, np. w żłobkach, przedszkolach, szkołach, schroniskach młodzieżowych, internatach, akademikach lub koszarach, domach opieki, itp. ponieważ w takich warunkach ułatwione jest przenoszenie się zarazków przez bliski kontakt. Szczepienia przeciw meningokokom są w Polsce szczepieniami zalecanymi, to znaczy że o szczepieniu decyduje zainteresowany i on też kupuje szczepionkę. Należy skonsultować decyzję o szczepieniu z lekarzem.

Zobacz też: "Napisałem artykuł obalający mity antyszczepionkowców". Lekarz z Tychów pozwał hejterów za zniesławienie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zmarła opiekunka z przedszkola we Wrocławiu. Z powodu meningokoków - Gazeta Wrocławska

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska