Zmarli nie są zapomniani

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
W pracę na cmentarzu w Opolu Groszowicach zaangażowało się ponad 30 uczniów.
W pracę na cmentarzu w Opolu Groszowicach zaangażowało się ponad 30 uczniów.
Zaduszki. Przedstawiciele mniejszości złożyli kwiaty m.in. w Łambinowicach i na nyskim grobie Eichendorffa. W Groszowicach uczniowie porządkowali cmentarz przed dniem Wszystkich Świętych.

W przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych liderzy mniejszości niemieckiej Norbert Rasch, Ryszard Galla i Bernard Gaida zapalili znicze i złożyli kwiaty m.in. na cmentarzu ofiar powojennego obozu w Łambinowicach - mówi Łukasz Biły odpowiedzialny za kontakt z mediami w VdG. - Odwiedzili także Nysę, a w niej groby poety Josepha von Eichendorffa, założyciela ochotniczych straży pożarnych na Śląsku Johannesa Helmanna, a także zmarłego niedawno zasłużonego dla mniejszości niemieckiej i pamięci o Eichendorffie Josefa Rocka.

Przypomnijmy, Josef Paul Rock został pochowany na Cmentarzu Jerozolimskim w Nysie 20 października 2012. Był od 2003 roku prezesem nyskiego koła Konwersatorium im. Josepha von Eichendoorffa. Od wielu lat angażował się w promowanie pamięci o poecie. Wraz z małżonką opiekował się jego grobem. Z jego inicjatywy powstał Komitet Budowy Pomnika Eichendorffa w Nysie, a w czerwcu 2002 roku odsłonięto pomnik. W 2007 roku uroczyście otwarto Altanę Eichendorffa upamiętniającą miejsce jego twórczości. Uczestniczył w niej potomek poety Georg Freiherr von Eichendorff.

Przed dniem Wszystkich Świętych dobra robotę wykonali uczniowie z Groszowic.
Młodzież z PSP nr 24 w Opolu - głównie uczniowie uczący się języka mniejszości niemieckiej - 30 października 2012 r. wspólnie z kilkoma osobami dorosłymi, mieszkańcami Groszowic, oczyściła z liści i śmieci teren cmentarza w Groszowicach. Akcję zorganizowało tutejsze koło MN wraz z Publiczną Szkołą Podstawową nr 24.

- Młodzież uczęszczająca na zajęcia języka mniejszości uczyła się poprzez tę akcję również pielęgnacji kultury poprzez kontakt z historycznymi postaciami z naszej dzielnicy, o których mało kto pamięta - mówi Marcin Gambiec, nauczyciel języka niemieckiego i przewodniczący zarządu groszowickiego koła DFK. Uczniowie chętnie w niej uczestniczyli, bardzo im za to dziękuję.

Porządkowanie cmentarza było jednocześnie lekcją lokalnej historii. Uczniowie uporządkowali m.in. grób Heinricha Moecke. Urodzony w 1871 roku pracował od 1 sierpnia 1929 roku w szkole w Groszowicach jako jej naczelny kierownik - rektor. Był również - do 1 kwietnia 1934 - groszowickim organistą. Zmarł 16 grudnia 1945 r. W 1919 r. opublikował objaśnienie do katechizmu diecezji wrocławskiej, które służyło nauczycielom w różnych typach szkół. Był też autorem kroniki Groszowic wydanej w 1937 roku.

O zmarłych pamiętali w minionym tygodniu nie tylko opolscy Niemcy. Przedstawiciele TSKN Województwa Śląskiego złożyli kwiaty w obozie "Zgoda" w Świętochłowicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska