Zmasowany atak oszustów w powiecie prudnickim. Jak nie dać się podejść przestępcom?

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Zmasowany atak oszustów w powiecie prudnickim. Nabrałeś wątpliwości, czy po drugiej stronie faktycznie jest przestępca? Jeśli podaje się za policjanta i prosi o przekazanie pieniędzy, możesz być pewny, że masz do czynienia oszustem.
Zmasowany atak oszustów w powiecie prudnickim. Nabrałeś wątpliwości, czy po drugiej stronie faktycznie jest przestępca? Jeśli podaje się za policjanta i prosi o przekazanie pieniędzy, możesz być pewny, że masz do czynienia oszustem. pixabay.com
Prudniccy policjanci poinformowali, że tylko w miniony piątek (21.01) odnotowali kilkanaście prób wyłudzenia pieniędzy. Sprawcy podszywali się pod policjanta, prokuratora albo członka rodziny osoby, którą wzięli na celownik.

Oszuści, którzy w piątek (21.01) przypuścił atak na mieszkańców powiatu prudnickiego działali stosując zmodyfikowaną metodę na wnuczka. Typowali ofiarę, a następnie kontaktowali się z nią podszywają się pod policjanta, prokuratora lub członka rodziny. Tylko w piątek prudniccy policjanci odnotowali kilkanaście takich prób. Na szczęście żadna z nich nie zakończyła się sukcesem przestępców.

Funkcjonariusze po raz kolejny apelują, aby uczulić seniorów i osoby samotne na możliwe próby wyłudzenia pieniędzy, by wiedziały jak się zachować w razie zagrożenia. Zwłaszcza, że ceną jednej nieostrożnej decyzji może być utrata oszczędności całego życia.

- Pamiętajmy, że przestępcy nie mają skrupułów i nie zawahają się nawet nakłonić seniora do zaciągnięcia pożyczki - ostrzegają policjanci. - Seniorzy muszą czuć, że mają nasze wsparcie i mogą do nas zadzwonić z każdą sprawą. Wówczas mają szansę w porę rozłączyć rozmowę i przerwać intrygę oszustów.

Jak nie dać się oszukać? Po pierwsze należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność. Jeśli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze, nie wolno podejmować pochopnych decyzji. Warto przerwać połączenie i samodzielnie skontaktować się z krewnym, który rzekomo potrzebuje naszej pomocy.

Nie zdradzajmy też osobie dzwoniącej, jaką gotówką dysponujemy, czy to w domu czy na koncie bankowym.

- Nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, haseł - instruują mundurowi. - Nie ulegaj presji jaką wywiera telefoniczny rozmówca i poinformuj o zaistniałej sytuacji policję. Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Masz wątpliwości, czy po drugiej stronie faktycznie jest przestępca? Jeśli podaje się za policjanta i prosi o przekazanie pieniędzy, możesz być pewny, że masz do czynienia oszustem. Policja nigdy nie dzwoni z takim żądaniem. Funkcjonariusze nie informują też telefonicznie o prowadzonych działaniach i akcjach policyjnych. Jeśli dzwoniący przekonuje Cię że jest inaczej, przerwij połączenie i sam skontaktuj się z policją.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska