ZMIANA CZASU z zimowego na letni 2021. Jak przestawić zegarki w nocy z soboty na niedzielę?

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Zmiana czasu z zimowego na letni odbywa się w ostatni weekend marca.
Zmiana czasu z zimowego na letni odbywa się w ostatni weekend marca. Pixabay
W nocy z soboty na niedzielę zmiana czasu z letniego na zimowy. Jak zmiana czasu wpływa na nasze samopoczucie? Pojawiają się głosy, że zmiana wprowadza chaos i należy z niej zrezygnować. Czy w tym roku przestawiamy zegarki po raz ostatni? Jak sobie radzić ze zmianą czasu?

Zmiana czasu z letniego na zimowy i z zimowego na letni nie jest polskim wynalazkiem. Rozwiązanie takie stosuje się w Europie od lat 70. XX wieku.

Kiedy zmiana czasu 2021. Kiedy przesuwamy zegarki?

Zmiana czasu z zimowego na letni odbywa się w ostatni weekend marca. W tym roku stanie się to zatem w nocy z 27 na 28 marca. Będziemy spać o godzinę krócej, bo o godz. 2:00 przesuniemy wskazówki o godzinę do przodu, czyli na godz. 3:00.

Zmiana czasu 2021. Jak przestawiamy wskazówki zegarków?

  • Zmiana czasu letniego na zimowy – zawsze odbywa się w ostatnią niedzielę października. Wskazówkę przestawiamy z godziny 2:00 na godz. 1:00, a więc śpimy o godzinę dłużej.
  • Zmiana czasu z zimowego na letni – zawsze odbywa się w ostatnią niedzielę marca. Wskazówkę przestawiamy z godz. 2:00 na godz. 3:00, w więc śpimy o godzinę krócej.

Zmiana czasu 2021. Po co przestawiamy zegarki?

Celem zmiany czasu jest sterowanie aktywnością ludzi tak, aby możliwe było maksymalne wykorzystanie światła słonecznego. Chodzi o to, aby jak najdłuższa część naszego codziennego funkcjonowania odbywała się „za dnia”. Z szacunków wynika, że pozwala to zaoszczędzić od 1 do 4 proc. energii elektrycznej, jaką zużywamy. Podobno przekłada się to też na nasze bezpieczeństwo, bo jeśli czas na dworze spędzamy, gdy jest jasno, istnieje mniejsze ryzyko, że padniemy ofiarami napaści czy ulegniemy wypadkowi drogowemu.

Przestawienie zegarków może rozregulować nasz zegar biologiczny. To w konsekwencji prowadzi do problemów z zasypianiem, albo odwrotnie – w trakcie dnia możemy odczuwać senność i znużenie.

Zmiana czasu sprawia, że częściej możemy też m.in. odczuwać bóle głowy. Powinny one ustąpić w ciągu kilku dni, bo tyle zwykle wystarcza, by organizm przystosował się do nowego rytmu dobowego. Zmiana czasu może też prowadzić do okresowych zaburzeń ciśnienia, a to czasami powoduje poważne konsekwencje dla zdrowia. Z badań wynika, że zmiana czasu z letniego na zimowy powoduje wzrost ryzyka zawału serca.

Zmiana czasu 2021. Kiedy w tym roku przestawiamy zegarki? Czy robimy to już po raz ostatni?
Zmiana czasu 2021. Kiedy w tym roku przestawiamy zegarki? Czy robimy to już po raz ostatni? 123rf

Zmiana czasu 2021. Jak przetrwać zmianę czasu?

  • Kładąc się spać, kieruj się raczej tym, co podpowiada ci organizm, a nie zegarek.
  • Pomocna w zasypianiu może być relaksująca kąpiel albo herbata ziołowa.
  • Spróbuj zorganizować swój czas tak, by w pierwszych dniach po przestawieniu zegarków nie załatwiać obciążających i czasochłonnych spraw, bo rozregulowanie organizmu może ci tylko przysporzyć dodatkowych stresów przy realizacji trudnych zadań.
  • Unikaj ratowania się napojami energetycznymi, bo one nie są obojętne dla zdrowia.

Zmiana czasu 2021. Przestawienie zegarków powoduje chaos nie tylko na kolei
Zmiana czasu powoduje, że „rozjeżdża się” rozkład jazdy pociągów. Przy wiosennej zmianie, kursy są planowo spóźnione. Jesienią natomiast pociągi zatrzymują się na godzinę, by pozwolić „dogonić się” rozkładowi. Podobny problem występuje w transporcie lotniczym czy autobusowym.

Zmiana czasu powoduje, że komplikacje pojawiają się też w sektorze bankowym i wiążą się one m.in. z księgowaniem przelewów.

Zmiana czasu z letniego na zimowy i z zimowego na letni nie jest polskim wynalazkiem. Rozwiązanie takie stosuje się w Europie od lat 70. XX wieku.
Zmiana czasu z letniego na zimowy i z zimowego na letni nie jest polskim wynalazkiem. Rozwiązanie takie stosuje się w Europie od lat 70. XX wieku.
Pixabay

Zmiana czasu 2021. Przestawimy zegarki po raz ostatni?

Komisja Europejska chciała zlikwidowania zmiany czasu, co miałoby nastąpić w 2021 roku. Mieszkańcy Unii Europejskiej wypowiedzieli się na temat przydatności przestawiania zegarków w konsultacjach społecznych, zorganizowanych w 2018 roku. Większość ankietowanych uznała, że jest ono niepotrzebna i opowiedziała się za likwidacją zmiany czasu. Polacy podczas konsultacji, opowiedzieli się za tym, by zlikwidować zmianę czasu. Opcję taką poparło 78 proc. głosujących.

Decyzję na temat tego, jakim czasem będziemy się posługiwać, powinny podjąć rządy krajów Unii Europejskiej. To jednak wciąż nie nastąpiło.

Pierwsze oznaki wiosny na Opolszczyźnie [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska