Zmiana czasu na zimowy 2018. Kiedy jest zmiana czasu na...

  Zmiana czasu na zimowy 2018. Kiedy jest zmiana czasu na zimowy? Jak przestawiamy zegarki? Czy to będzie ostatnia zmiana czasu?

  Zdjęcie autora materiału
  Sławomir Draguła

  , AIP

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Zmiana czasu na zimowy 2018. Kiedy jest zmiana czasu na zimowy? Jak przestawiamy zegarki? Czy to będzie ostatnia zmiana czasu?

  ©Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa

  Kiedy jest zmiana czasu 2018? Kiedy zmieniamy czas z letniego na zimowy. Zmiana czasu na zimowy jest w ostatni weekend października.
  Zmiana czasu na zimowy 2018. Kiedy jest zmiana czasu na zimowy? Jak przestawiamy zegarki? Czy to będzie ostatnia zmiana czasu?

  ©Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa

  Zmiana czasu z letniego na zimowy jest w nocy z soboty, 27 października, na niedzielę, 28 października.

  Przestawiamy wskazówki zegarów o godzinę wstecz (z 3.00 na 2.00) i zmieniamy czas z letniego na zimowy.

  Czy to ostatnia zmiana czasu z letniego na zimowy?  Niewykluczone, że czas zmieniamy po raz ostatni. Decyzję w tej sprawie podejmuje parlament.

  Ma wsparcie, bo po przeprowadzeniu internetowych ankiet w całej Europie (wzięło w nich udział około 4 milionów osób) - o zniesieniu zmiany czasu mówi Komisja Europejska. Obywatele UE jednoznacznie powiedzieli, że nie chcą zmieniać czasu dwa razy w roku.

  Wówczas obowiązywałby czas letni. Zegarmistrzowie oceniają, że koniec zmiany czasu nie przysporzy utrudnień, a stanie się korzystne, bo zimą wydłuży nam dzień.

  Na Starym Kontynencie tylko Islandia, Białoruś i Rosja nie przestawiają zegarów wiosną i jesienią.

  W tym roku mija 102 lata od pierwszego przestawienia zegarów do przodu i wprowadzenia czasu letniego. Pionierami byli Niemcy, którzy zrobili to dokładnie 30 kwietnia 1916 roku, by oszczędzić na cennym w okresie wojny węglu używanym do produkcji energii elektrycznej.

  Kiedy jest zmiana czasu?
  • z letniego na zimowy - ostatni weekend października
  • z zimowego na letni - ostatni weekend marca


  W Polsce zegarki regularnie przestawiamy od 1977 roku. Zmiana ta wynikała wówcza z oszczędności. Chodziło o jak największe wykorzystanie światła dziennego. Wynikało to stąd, że 40 lat temu zdecydowanie więcej zakładów pracowało już od godziny 6 rano. Dzięki przestawieniu wskazówek zegara ze względu na czas zimowy jasno robiło się wcześniej i można było wyłączyć lampy.

  Dziś zmiana czasu z letniego na zimowy powoli traci sens, bo coraz więcej firm zaczyna pracę o godzinie 9 i kończy o 17, co oznacza, że światło dzienne jest bardziej potrzebne po południu niż rano. To jeden z argumentów Polskiego Stronnictwa Ludowego, które optuje za tym, by w Polsce był tylko czas letni i "ludowcy" już w 2017 roku złożyli do Sejmu projekt ustawy w tej sprawie.

  - Tak naprawdę przemawia za tym wiele czynników. To między innymi względy ekonomiczne i zdrowotne. Sami lekarze przyznają, że kończenie pracy po zmroku i krótkie przebywanie na zewnątrz przy świetle dziennym źle wpływa na nasze organizmy. Dlatego uważamy, że pora wreszcie tylko na czas letni - uważa Kazimierz Kotowski, świętokrzyski poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.

  Czy zatem zegarki z czasu letniego na zimowy przestawimy po raz ostatni w nocy z 27 na 28 października, a ostatni raz w ogóle zmiany czasu - powracając z zimowego na letni - dokonamy z 30 na 31 marca 2019 roku?

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.nto.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo