Zmiany w kodeksie drogowym 2020. Sporo nowości. Prezydent podpisał ustawę

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Prezydent podpisał ustawę o zmianach w kodeksie drogowym. Na kierowców czeka sporo nowości. Sprawdź szczegóły na kolejnych slajdach w galerii. >>
Prezydent podpisał ustawę o zmianach w kodeksie drogowym. Na kierowców czeka sporo nowości. Sprawdź szczegóły na kolejnych slajdach w galerii. >>Archiwum nto i Polska Press
Prezydent podpisał ustawę o zmianach w kodeksie drogowym. Nie będzie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy, łatwiej też będzie zarejestrować samochód. Sprawdź szczegóły.

Projekt zmian w Prawie o ruchu drogowym oraz w niektórych innych ustawach, nazwany jako deregulacyjny, podpisał właśnie prezydent Andrzej Duda.

Proponowane zmiany wprowadzają szereg ułatwień dla właścicieli pojazdów i kierujących pojazdami oraz uproszczeń w procedurach związanych z rejestracją pojazdów.

  • Ustawa zwalnia posiadaczy polskiego prawa jazdy z obowiązku posiadania przy sobie tego dokumentu i okazywania go na żądanie uprawnionego organu kontroli ruchu drogowego.
  • Umożliwia rejestrację pojazdu lub czasową rejestrację pojazdu w miejscu czasowego zamieszkania właściciela pojazdu. Ustawa wprowadza możliwość czasowej rejestracji pojazdu także przez starostę właściwego dla miejsca zakupu lub odbioru pojazdu.
  • Zgodnie z ustawą możliwe będzie zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu przy przerejestrowaniu pojazdu, o ile pojazd był zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i posiada tablice zgodne z właściwymi przepisami.
  • Zniesiony będzie obowiązek przedkładania do rejestracji pojazdu dowodu własności, jeżeli od ostatniej rejestracji pojazdu nie nastąpiła zmiana w zakresie jego własności.
  • Ustawa ponadto wprowadza możliwość rejestracji nowego pojazdu przez przedsiębiorcę zajmującego się sprzedażą nowych pojazdów w imieniu kupującego.

Na wejście w życie czekają natomiast przepisy, które mają poprawić bezpieczeństwo pieszych i być batem na piratów drogowych.

Miały obowiązywać już od 1 lipca 2020 roku, jednak nie zdecydowano się ich wprowadzić w życie przed wyborami prezydenckimi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Piknik motocyklowy w Zduńskiej Woli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska