Zmiany w Kpa. RPO rozważa złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego

OPRAC.:
Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Zmiany w Kpa. RPO rozważa złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego
Zmiany w Kpa. RPO rozważa złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego Adam Jankowski
Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek rozważa złożenie wniosku do trybunału Konstytucyjnego ws. nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego. Zdaniem RPO nowe przepisy naruszają zasadę zaufania obywateli do państwa.

Podczas głosowań w Sejmie nad Kodeksem postępowania administracyjnego została przyjęta poprawka, która poszerza katalog przyczyn, których wystąpienie wyłącza możliwość stwierdzenia nieważności decyzji. Nowe przepisy nakazującą uznawanie decyzji administracyjnej za nieważną z powodu „rażącego naruszenia prawa”, bez względu na to, jak dawno ją wydano.

Nowelizacja zakłada, że w połowie września zostaną umorzone wszystkie toczące się postępowania dotyczące decyzji administracyjnych, wszczęte później niż 30 lat od ich wydania. Ponadto nie będzie można stwierdzić nieważności takiego rozstrzygnięcia, jeżeli od dnia jego wydania upłynęło 10 lat lub jeśli wywołało już ono nieodwracalne skutki prawne.

Marcin Wiącek w rozmowie z „Dziennikiem Gazeta Prawną” podkreślił, że przyjęte przepisy przejściowe naruszają zasadę zaufania obywatela do państwa i stanowionego w nim prawa. – Tak naprawdę uzależniają one sytuację obywateli, którzy wnieśli o stwierdzenie nieważności decyzji, od wydolności i sprawności aparatu administracyjnego. Stawia to obywateli w nierównej pozycji z przyczyn od nich niezależnych. Dlatego też rozważam zaskarżenie tych regulacji do TK – mówi dziennikowi rzecznik praw obywatelskich.

Ostra reakcja Izraela i odpowiedź MSZ

W reakcji na zmiany w polskim prawie administracyjnym, szef izraelskiego MSZ Yair Lapidd, oświadczył, że Polska „zaaprobowała - nie po raz pierwszy - niemoralną, antysemicką ustawę”. - Dzisiejszego wieczoru poleciłem charge d’affaires naszej ambasady w Warszawie, aby natychmiast wrócił do Izraela na konsultacje, na czas nieokreślony - napisał w sobotę na Twitterze.
Lapid, cytowany przez agencję Reutera Lapid , mówił również, że Polska „stała się dziś wieczorem krajem antydemokratycznym, nieliberalnym, który nie honoruje największej tragedii w historii ludzkości".
Zasugerował także, aby polski ambasador Marek Magierowski przedłużył sobie wakacje i nie wracał z urlopu w Polsce do placówki w Izraelu.

Zdaniem szefa izraelskiego MSZ, polski ambasador „powinien wykorzystać ten czas na wyjaśnienie Polakom, czym dla obywateli Izraela jest Holocaust”. - Zdecydowanie nie będziemy tolerować pogardy dla pamięci ofiar Holocaustu – oświadczył, zapowiadając jednocześnie, że dalsze kroki w sprawie przedyskutuje z USA.

Z kolei premier Izraela Naftali Bennett ocenił ustawę o Kpa jako „haniebną decyzją i bezwstydną pogardę dla pamięci o Holokauście”. - Izrael poważnie traktuje przyjęcie prawa, które uniemożliwia Żydom otrzymanie rekompensat za majątek ukradziony im w trakcie Holokaustu i wyraża ubolewanie, że Polska postanowiła krzywdzić dalej tych, którzy stracili wszystko – napisał w oświadczeniu.

Największe cuda religijne, których nie potrafi wyjaśnić nauk...

W związku z działaniami Izraela, polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, wydało oświadczenie. Stwierdziło w nim, że decyzja o obniżeniu rangi dyplomatycznej reprezentacji w Warszawie była bezpodstawna, a kroki podjęte przez Izrael bardzo poważnie szkodzą naszym relacjom.

„Rząd RP podejmie odpowiednie działania polityczne i dyplomatyczne, mając na uwadze zasadę symetrii obowiązującą w stosunkach dwustronnych” - napisano.

Wiceszef resortu spaw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślił, że dyplomacja to „sztuka partnerskiego dialogu opartego na faktach”. - Na emocjonalne, nieuzasadnione gesty będziemy reagować ze stoickim spokojem. Na kłamstwa będziemy reagować zdecydowanie stając w prawdzie i nie pozwalając na manipulowanie pamięcią ofiar Holocaustu – oświadczył w mediach społecznościowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiany w Kpa. RPO rozważa złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego - Portal i.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska