Zmiany w prawie i podatkach 2021 powodem wzrostu kosztów w budownictwie mieszkaniowym: 17.01.2021. Zapłacą kupujący nowe mieszkania i domy

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Wskutek zmian w prawie i podatkach domy i mieszkania budować się będzie drożej. Korzyści przyjdą później.
Wskutek zmian w prawie i podatkach domy i mieszkania budować się będzie drożej. Korzyści przyjdą później. Jaroslaw Jakubczak/ Polska Press
Rok, który się rozpoczął przynosi wręcz rewolucyjnie odmienne warunki, w jakich budowane będą zarówno budynki wielorodzinne – co odczują nabywcy nowych mieszkań – jak i prywatne domy. Niestety, by było lepiej, musi być najpierw drożej.

Właśnie wkroczyliśmy w erę mieszkaniowego budownictwa zeroenergetycznego. To zresztą nie jest niespodzianka, przynajmniej dla deweloperów. O zmianie standardu energetycznego budynków, którą zaplanowano na 2021 rok, wiadomo już od dawna.

Zielona norma WT 2021

W połowie 2013 r. rząd opracował bowiem rozporządzenie wdrażające unijne normy oszczędności energii w przypadku budynków mieszkalnych. – Zgodnie z regulacjami znanymi już od dawna, początek 2021 roku przyniósł spadek granicznych limitów zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną potrzebną do ogrzewania, wentylacji i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Korekta tych limitów będzie następująca: obniżka z 95 kWh/mkw. rocznie do 70 kWh/mkw. w przypadku domów jednorodzinnych oraz spadek z 85 kWh/mkw. rocznie do 65 kWh/mkw. dla budynków wielorodzinnych. Zaostrzenie norm dotyczących zapotrzebowania na energię nieodnawialną spowoduje wzrost kosztów budowy domów i lokali o kilka procent. Rząd wprowadził jednak przepisy przejściowe, zgodnie z którymi niższe normy będą dotyczyły wszystkich postępowań budowlanych rozpoczętych jeszcze przed końcem 2020 roku – wyjaśnia Leszek Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl.

Na wzrost kosztów – zarówno dla inwestorów indywidualnych, deweloperów oraz użytkowników czyli mieszkańców – wskazuję też inne zmiany w prawie oraz w podatkach.

W kontekście nieruchomościowych zmian prawnych zaplanowanych na 2021 rok, nie sposób pominąć aspektów podatkowych.

Klarowny podatek od najmu, ale...

Jeżeli chodzi o ten obszar, to na pierwszy plan wysuwają się trzy kwestie dotyczące mieszkaniówki. Po pierwsze wprowadzenie możliwości rozliczania firmowych przychodów z najmu, dzierżawy i podobnych umów w ramach ryczałtu ewidencjonowanego (z takimi samymi stawkami jak przy najmie prywatnym. Po drugie - stworzenie definicji spółki nieruchomościowej i zmuszenie spółek nieruchomościowych do pełnienia roli płatnika podatku od udziałów zbywanych przez nierezydentów. Wreszcie, co najważniejsze dla konsumentów - planowane rozszerzenie tzw. opłaty deszczowej, czyli opłaty od utraconej naturalnej retencji terenowej, która prawdopodobnie obejmie również mieszkańców bloków i domów.]

Jeżeli opłata deszczowa pomimo kontrowersji zostanie faktycznie rozszerzona, to bilans zmian podatkowych zaplanowanych na 2021 rok niestety będzie ujemny dla krajowej mieszkaniówki – uważa Leszek Markiewicz.

Rządowy pakiet mieszkaniowy

Pierwszą jego część wprowadza ustawa z dnia 10 grudnia 2020 r. o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa. Ten akt prawny w ramach pakietu zmian wprowadza wiele rozwiązań na plus. Przewiduje np. rozszerzenie katalogu czynności, na które można otrzymać premię z książeczki mieszkaniowej. Przede wszystkim jednak przewiduje zwiększenie pomocy dla samorządów dotyczącej budowy i remontów mieszkań komunalnych a także wprowadzenie specjalnych dodatków mieszkaniowych dla osób poszkodowanych na skutek epidemii i uproszczenie zasad wypłacania zwykłych dodatków mieszkaniowych.
Ma też być uruchomiony, zapowiadany od dawna system dojścia do własności mieszkań z SIM oraz system rozliczania partycypacji w TBS-ach.
– Można oczekiwać, że 2021 rok, a raczej jego pierwsza połowa przyniesie też uchwalenie komercyjnej (rynkowej) części pakietu mieszkaniowego. Ten kolejny pakiet regulacji przewiduje między innymi możliwość przekazania deweloperom gminnego gruntu pod zabudowę w zamian za mieszkania, wprowadzenie przepisów ułatwiających budowę mieszkań lub domów w ramach kooperatywy (przez kilka albo kilkanaście osób) oraz uregulowanie działalności społecznych agencji najmu – wylicza Leszek Markiewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiany w prawie i podatkach 2021 powodem wzrostu kosztów w budownictwie mieszkaniowym: 17.01.2021. Zapłacą kupujący nowe mieszkania i domy - Strefa Biznesu

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska