Zmiany w prawie od 19 stycznia. Młody kierowca nie poszaleje na drodze

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Brawura młodych kierowców często prowadzi do tragedii. Tak jak w Szczepanku, gdzie w czerwcu ubiegłego roku w wypadku zginęło 5 osób.
Brawura młodych kierowców często prowadzi do tragedii. Tak jak w Szczepanku, gdzie w czerwcu ubiegłego roku w wypadku zginęło 5 osób.
19 stycznia zmieniają się przepisy dotyczące świeżo upieczonych kierowców. Początkujący kierowcy będą jeździć z zielonym listkiem.

- Wszystko po to, by na drogach było bezpieczniej - mówi Edward Kinder, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu. - Przecież świeżo upieczeni kierowcy, nie mają doświadczenia i stanowią istotne zagrożenia w ruchu.

Od 19 stycznia 2013 roku każdy, kto zrobi prawo jazdy, będzie poddany dwuletniemu okresowi próbnemu.

Co to oznacza?

Po pierwsze świeżo upieczeni kierowcy będą musieli przez dwa lata jeździć samochodem z naklejonym na przedniej i tylnej szybie zielonym listkiem.

- Będzie informował on wszystkich uczestników ruchu o tym, że na takiego kierowcę trzeba zwrócić baczną uwagę i wybaczyć mu pewne błędy - mówi młodszy inspektor Dariusz Bernacki, naczelnik wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

Nysanin Paweł Dytko, jeden z najlepszych polskich kierowców rajdowych i wyścigowych, propagator bezpiecznej jazdy i właściciel szkoły podnoszącej kwalifikacje kierowców, również pochwala ten pomysł.

- Taki listek będzie pomagał początkującemu kierowcy poruszającemu się w miejskiej dżungli - przypuszcza Dytko. - Inni kierowcy na przykład nie zatrąbią, gdy zgaśnie mu silnik na skrzyżowaniu.

Według rozporządzenia przygotowanego przez ministerstwo transportu, naklejka z zielonym listkiem musi być okrągła, o średnicy 11 cm, a sam liść klonu ma być zielony na białym tle oraz mieć 10 cm wysokości i szerokości. Symbol ten wprowadziła Międzynarodowa Organizacja Prewencji Drogowej. W Polsce stosowany był w latach 70. i 80. Potem zaniechano naklejania go na szyby samochodów.

To jednak nie koniec zmian czekających na kierowców bez doświadczenia. Jeśli w ciągu dwóch lat od zdania egzaminu na prawo jazdy popełnią dwa wykroczenia, trafią na kurs reedukacyjny i badania psychologiczne. Jeśli popełnią trzy wkroczenia, stracą prawo jazdy.

Kierowca z krótkim stażem, między czwartym a ósmym miesiącem od uzyskania uprawnień będzie też musiał przejść kurs dokształcający.

Obejmuje on dwie godziny zajęć teoretycznych w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego i godzinę praktyki w ośrodku doskonalenia techniki jazdy.

Taki ośrodek musi posiadać m.in. płytę poślizgową. Ich rejestr będą prowadzili wojewodowie.

Poza tym przed upływem ośmiu miesięcy od daty uzyskania prawa jazdy kierowcy nie będą mogli przekraczać 50 km/h w obszarze zabudowanym, 80 km/h poza nim oraz 100 km/h na autostradach i drogach ekspresowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska