Zmiany w wyjazdach do sanatorium KRUS. Od 2023 roku mogą jechać emeryci i opiekunowie osób niepełnosprawnych

Agata Wodzień-Nowak
Z rehabilitacji KRUS będą mogły korzystać 2 nowe grupy odbiorców.
Z rehabilitacji KRUS będą mogły korzystać 2 nowe grupy odbiorców. Małgorzata Genca / Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Do tej pory było tak, że do ośrodka rehabilitacyjnego KRUS mógł być skierowany przede wszystkim rolnik aktywny zawodowo, czyli ten przed emeryturą. Pobyt w sanatorium miał poprawić jego stan zdrowia i sprawić, że nadal będzie mógł pracować w gospodarstwie. Od 2023 roku grupa odbiorców takiego świadczenia zmieniła się. Nareszcie do sanatorium będą mogli jechać także rolnicy na emeryturze oraz opiekunowie osób niepełnosprawnych.

Spis treści

Praca w rolnictwie w dużej mierze, zwłaszcza w okresie aktywności zawodowej naszych rodziców czy dziadków - opierała się na wysiłku fizycznym. Do tego praca w kurzu, hałasie i niesprzyjających warunkach atmosferycznych. To wszystko przekłada się na kondycję zdrowotną i ma swoje konsekwencje w późniejszym okresie życia.

Zmiany w rehabilitacji z KRUS. Skorzystają m.in. rolnicy na emeryturze

Do grona adresatów formy wsparcia zdrowia w postaci rehabilitacji w uzdrowisku Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dołączyli emeryci i opiekunowie osób niepełnosprawnych. Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2023 roku. To jedna z nowości wprowadzonych ustawą o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników z 28 kwietnia 2022 r.

 • Osoby uprawnione do emerytury rolniczej pojadą na rehabilitację leczniczą,
 • Opiekunowie osób niepełnosprawnych na turnusy mające na celu poprawę ich kondycji psychofizycznej i jakości życia, (turnusy regeneracyjne).

Dotąd było tak, że rehabilitacja w centrach KRUS miała zapobiegać inwalidztwu lub ograniczyć je do poziomu, który umożliwi ubezpieczonemu dalsze wykonywanie pracy w gospodarstwie rolnym, a w przypadku osób, które zdolność do pracy utraciły, jej przywrócenie, o ile jest to możliwe w wyniku leczenia i rehabilitacji.

Z tego względu należy podkreślić, że rehabilitacja nie jest adresowana do wszystkich rolników objętych ubezpieczeniem społecznym. Osoba, która chce skorzystać z rehabilitacji organizowanej przez KRUS, musi spełniać określone wymogi, wyjaśniała Kasa

Zobacz i pobierz wzór wniosku KRUS ---> o skierowanie na rehabilitację leczniczą

Jak długo potrwa turnus rehabilitacyjny dla emerytów i regeneracyjny dla opiekunów?

W wyniku zmian w ustawie, od 1 stycznia 2023 r. KRUS może kierować na rehabilitację leczniczą osoby uprawnione do emerytury rolniczej. Turnus rehabilitacyjny dla tych osób będzie trwał 21 dni, czyli tak samo długo, jak w przypadku osób aktywnych zawodowo.

Turnusy regeneracyjne dla ubezpieczonych opiekunów osób niepełnosprawnych potrwają krócej, ponieważ 7 dni.

W ustawie czytamy, że osobie skierowanej na rehabilitację leczniczą przysługuje zwrot kosztów przejazdu z miejsca zamieszkania
do zakładu rehabilitacji leczniczej. Zwrot kosztów nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury rolniczej.

Sanatoria KRUS. Dokąd na rehabilitację?

Centrum Rehabilitacji Rolników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

 • w Iwoniczu-Zdroju
 • NIWA w Kołobrzegu
 • w Horyńcu-Zdroju
 • w Jedlcu
 • „Granit" w Szklarskiej Porębie
 • "Sasanka" w Świnoujściu

Jak dostać się na rehabilitację KRUS?

Podstawę skierowania na rehabilitację leczniczą lub turnusy regeneracyjne stanowią:

 • prawomocne orzeczenie lekarza rzeczoznawcy Kasy lub orzeczenie komisji lekarskiej Kasy, wydane w postępowaniu orzeczniczym dla ustalenia prawa do świadczenia z ubezpieczenia społecznego rolników, zawierające wskazania do rehabilitacji leczniczej, albo
 • wniosek sporządzony przez lekarza prowadzącego leczenie – pozytywnie zaopiniowane przez lekarza regionalnego inspektora orzecznictwa lekarskiego Kasy

Pierwszeństwo w skierowaniu na rehabilitację leczniczą mają osoby, które uległy wypadkowi przy pracy rolniczej i z tego powodu potrzebują rehabilitacji.

Ilu emerytów-rolników skorzysta z uzdrowiska?

KRUS planuje skierować do sanatoriów około 600 rolników na emeryturze. Teoretycznie na rehabilitację może jechać więcej osób, ale jest to „uzależnione od zapotrzebowania i posiadanych środków pieniężnych". Miesięczna liczba emerytur w IV kwartale 2020 r., na którą powołano się w uzasadnieniu ustawy wyniosła 840 472

Rolnik – senior emeryt będzie miał zagwarantowane średnio 3 zabiegi dziennie. Program usprawniający i rodzaj zabiegów będzie określał lekarz w Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS.

KRUS planuje skierować również ok. 600 opiekunów osób niepełnosprawnych na turnusy regeneracyjne w 2023 r. Tu podobnie jak w przypadku seniorów, większa liczba jest uzależniona od pieniędzy do dyspozycji.

Kryteria kwalifikacji do sanatorium

W nowych przepisach przyjęto, że seniorzy to osoby, u których często jest stosowana przewlekła farmakoterapia oraz występuje wielochorobowość (najczęściej schorzenia kardiologiczno-pulmonologiczne, układu ruchu, demencyjne). Z tego względu o możliwości skierowania rolnika – seniora emeryta na turnus rehabilitacyjny będą decydowały następujące kryteria:

 • medyczne (wskazania i przeciwwskazania, zostaną opracowane przez KRUS);
 • proceduralne (wystawienie wniosku przez lekarza POZ lub lekarza specjalistę, złożenie tego wniosku w jednostce organizacyjnej KRUS oraz weryfikacja medyczna tego wniosku przez lekarza Regionalnego Inspektora Orzecznictwa Lekarskiego);
 • formalno-prawne (brak określenia górnej granicy wieku oraz pobieranie przez osobę świadczenia emerytalnego).

Warunkiem niezbędnym przy kwalifikacji na rehabilitację leczniczą rolników – seniorów emerytów będzie samodzielność psychofizyczna:

 • sprawność ruchowa,
 • funkcje poznawcze,
 • stan emocjonalny.

W latach 2023–2032 maksymalny limit wydatków funduszu prewencji i rehabilitacji, wynosi łącznie 27 316 800,00 zł, w tym w:

 • 2023 r. – 2 234 400,00 zł;
 • 2024 r. – 2 436 000,00 zł;
 • 2025 r. – 2 536 800,00 zł;
 • 2026 r. – 2 620 800,00 zł;

W przypadku przekroczenia lub zagrożenia przekroczeniem przyjętego na dany rok budżetowy maksymalnego limitu
wydatków, stosuje się mechanizm korygujący, polegający na limitowaniu liczby osób skierowanych na rehabilitację leczniczą lub turnusy mające na celu poprawę ich kondycji psychofizycznej i jakości życia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiany w wyjazdach do sanatorium KRUS. Od 2023 roku mogą jechać emeryci i opiekunowie osób niepełnosprawnych - Strefa Agro

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska