Zmienią bieg rzeki Odry, żeby Opolanie byli bezpieczniejsi. Zbiornik Racibórz Dolny ma być gotowy do 2020 roku

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Budowa zbiornika jest zrealizowana w ponad 50 procentach. Pozostał rok do zakończenia całości.
Budowa zbiornika jest zrealizowana w ponad 50 procentach. Pozostał rok do zakończenia całości. Archiwum
Koryto rzeki zostanie zmienione tak, by spiąć ją z budowanym polderem. Wyczekiwana od lat inwestycja wchodzi wreszcie w decydującą fazę.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już za rok Opolszczyzna będzie w dużej części bezpieczna od powodzi, jakie pamiętamy z lat 2010, 1997 czy 1985. Trwają właśnie przygotowania do spięcia rzeki Odry z budowanym zbiornikiem Racibórz Dolny.

- Zgodnie z projektem budowy suchego zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny zmieni się trasa dotychczasowego przepływu Odry w rejonie zapory czołowej. Wody rzeki zostaną skierowane kolejno do nowych, wybudowanych w zaporze czołowej obiektów - informuje Linda Hofman z Wód Polskich.

Te budowle to to tzw. Upust do Odry miejskiej w Raciborzu oraz budowla przelewowo-spustowa, czyli de facto czasza zbiornika.
Nowy kanał będzie napełniony wodą, następnie zostaną rozebrane groble, oddzielające kanał od koryta Odry i wówczas woda przepłynie przez upust do Odry pod zaporą czołową zbiornika Racibórz Dolny. Po tej operacji wyłączony zostanie dotychczasowy odcinek Odry.

W drugim etapie wody rzeki zostaną z kolei skierowane nowym korytem do najważniejszej budowli zbiornika.

Okres graniczny dla całej inwestycji to 18 stycznia 2020 roku. Łukasz Lange, dyrektor gliwickiego oddziału Wód Polskich, zapewnił przed końcem ubiegłego roku, że ten okres zostanie dotrzymany przez wykonawcę.
- W tej chwili nie ma żadnych zagrożeń z punktu widzenia prowadzenia inwestycji - podkreślał.

Na koniec 2019 r. zapora czołowa była gotowa w 57 proc., zapora lewobrzeżna z obiektami towarzyszącymi w 58 proc., zapora prawobrzeżna z towarzyszącymi obiektami w 60 proc. Zaplecze eksploatacyjne było gotowe w 72 proc., a zagospodarowanie czaszy zbiornika w 54 proc.

Pomieści 185 mln metrów sześciennych wody

Powierzchnia zbiornika wynosi 26,3 km kw., a długość zapór 22,4 km, ich wysokość sięga 11 metrów. Racibórz Dolny pomieści 185 mln m sześciennych wody (będzie się zwiększać, bo w czaszy wydobywane jest kruszywo), a maksymalna wysokość jej piętrzenia to 9 m.

Zbiornik Racibórz to największa budowa hydrotechniczna powstająca obecnie w Polsce. Dwa lata temu zerwano umowę z dotychczasowym wykonawcą - firmą Dragados z Hiszpanii. Jednym z powodów było oszczędzanie na inwestycji i stosowanie tanich materiałów. Proces zmiany generalnego wykonawcy zakończył się w miarę bezproblemowo.

Inwestycja pochłonie w sumie ponad 1,558 mld zł (większość tej puli zapewni budżet państwa). Przygotowania do niej trwały kilkanaście lat. Z terenu dna zbiornika trzeba było wysiedlić dwie wsie.

Zobacz: Powódź Tysiąclecia - film dokumentalny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska