Żmija zygzakowata i dziesiątki innych zwierząt i roślin na wirtualnej ścieżce w kopalni Górażdży

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Zamiast spaceru na żywo po ścieżce przyrodniczo-dydaktycznej można to teraz zrobić online.
Zamiast spaceru na żywo po ścieżce przyrodniczo-dydaktycznej można to teraz zrobić online. Archiwum Górażdży
Ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną po Kopalni Wapienia Górażdże można zwiedzać teraz online. Żyje tam 45 gatunków ptaków, płazy, gady i wiele roślin. Odwiedzający mogą wziąć udział w konkursie.

W związku z panującą pandemią COVID-19 i w myśl zasady #zostańwdomu Fundacja GÓRAŻDŻE - Aktywni w Regionie przygotowała wirtualną wersję ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej po Kopalni Wapienia "Górażdże - informuje Małgorzata Dąbrowska, członek zarządu fundacji.

Wirtualna ścieżka powstała z myślą o uczniach szkół podstawowych, ale też innych osobach zainteresowanych przyrodą. Jest alternatywą wobec braku możliwości obejrzenia terenów wokół Kopalni Wapienia "Górażdże" na żywo.

- Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna Kopalni Wapienia "Górażdże" przed pandemią była popularnym celem wycieczek edukacyjnych dzieci przedszkolnych, młodzieży szkolnej i studentów oraz miejscem pikników ekologicznych dla lokalnej społeczności - kontynuuje Małgorzata Dąbrowska. - Powstała w 2009 roku, a jej pomysłodawcą i twórcą był zmarły niedawno, wybitny opolski przyrodnik dr Krzysztof Spałek.

Od października br., wchodząc na stronę Fundacji GÓRAŻDŻE - Aktywni w Regionie, można przespacerować się po ścieżce online.

- Spacer jest skonstruowany w oparciu o funkcję Street View, czyli pokazuje rzeczywistość w wymiarze 360° - mówi
- mówi Monika Szafranek z zarządu fundacji. - Tego typu złożone w całość panoramy sferyczne pozwalają na dowolną zmianę pola widzenia poprzez obracanie kursorem w lewo i prawo o 360°, spoglądanie w górę i w dół z możliwością przybliżania i oddalania perspektywy. W ten sposób oglądający ma wrażenie, że jest „wewnątrz” tego świata. Co więcej, dzięki tak dużej mobilności, w wirtualnej wersji może zobaczyć nawet to, czego nie da się obejrzeć w trakcie tradycyjnej wycieczki!

Elementem projektu jest też multimedialna prezentacja walorów przyrodniczych górażdżańskiej kopalni, wizualizacje tablic znajdujących się na ścieżce z możliwością "zajrzenia" do znajdujących się tam informacji. Przystanki online są umiejscowione w tych samych punktach, co w rzeczywistości. Po kliknięciu na wybrany element można zapoznać się z opisami gatunków flory i fauny występujących w kopalni.

Stworzono też multimedialny przewodnik po terenie zawierający informacje o złożu, celu jego wydobycia, prowadzonej rekultywacji terenu. Jest tam też film pokazujący kopalnię, strzelanie czy pracujący sprzęt górniczy.

Dodatkowym elementem i zachętą do wizyty online w Kopalni Górażdże jest Konkursowy Quiz „Kopalnia EKO-wiedzy, przygotowany dla uczniów, którzy przejdą wirtualny spacer po ścieżce.

- Aby wziąć udział w konkursie, szkoły muszą w terminie do 9 listopada br. wypełnić formularz zgłoszeniowy. Konkursowy quiz pojawi się na stronach fundacji w drugim etapie projektu tj. 23 listopada br. - zapowiada Małgorzata Dąbrowska.

Szkoły, które zaangażują najwięcej uczniów i uzyskają najwyższą ilość poprawnych odpowiedzi, otrzymają dotacje finansowe do 5 tys. zł , które będą mogły przeznaczyć na dowolny projekt edukacyjny realizowany w 2021 roku.

Również uczniowie, którzy jako pierwsi udzielą prawidłowych odpowiedzi, mogą liczyć na atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie Fundacji www.aktywniwregionie.pl zakładka Projekty własne.

Do realizacji projektu potrzebna była ogromna liczba fotografii, filmów wideo, opisów i materiałów edukacyjnych. Część z nich pochodzi ze zbiorów firmy Górażdże Cement, pozostałe z organizacji współpracujących z fundacją: m.in.: Towarzystwa Herpetologicznego "NATRIX", Stowarzyszenia "Natura i Człowiek", Centrum Nauki Kepplera w Zielonej Górze oraz Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego.

- Podmioty te, przy wsparciu finansowym Górażdży, prowadzą od lat na terenie Kopalni Górażdże wiele działań mających na celu poprawę warunków siedliskowych występujących tu gatunków oraz zwiększenie bioróżnorodności tych miejsc - zaznacza Małgorzata Dąbrowska.

Fundacja GÓRAŻDŻE-Aktywni w Regionie została założona w 2012 roku przez trzy spółki wchodzące w skład Grupy Górażdże: Górażdże Cement, Górażdże Kruszywa i Górażdże Beton. Celem jej powołania jest stałe wspieranie lokalnych społeczności, mieszkańców miast i gmin, na terenie których prowadzą swoją działalność fundatorzy czyli spółki Grupy Górażdże, ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców województwa opolskiego oraz gmin sąsiadujących z Górażdże Cement.

Przez 8 lat działalności fundacja wsparła ponad 400 projektów i zorganizowała kilka akcji społecznych na łączną kwotę ponad 5 mln
zł w obszarze kultury i ochrony zabytków, sportu, nauki i edukacji, ochrony środowiska, profilaktyki zdrowia oraz szeroko rozumianej dobroczynności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska