Niedocieplone budynki i hale czy energochłonny proces produkcyjny to problemy, z którymi boryka się wielu przedsiębiorców. Strata energii w przedsiębiorstwie to utrata środków, które można zainwestować w rozwój. Jako właściciele często skupiamy się na optymalizacji naszej produkcji bądź usługi, a nie myślimy, że poprawa efektywności energetycznej przełoży się na lepsze finanse firmy i możliwość dalszego inwestowania zaoszczędzonych środków. Pora zmienić to myślenie. Pomoże nam w tym pożyczka finansowana ze środków unijnych. Jak ją otrzymać?

Dlaczego pożyczka unijna?

Pożyczka unijna na efektywność energetyczną to produkt oferowany mikro, małym i średnim firmom z województwa opolskiego przez Bank Gospodarstwa Krajowego oraz współpracującą z bankiem regionalną instytucję finansową. Co wyróżnia ten produkt od innych na rynku? Po pierwsze niskie - stałe w całym okresie pożyczkowym oprocentowanie, nawet 0%*. Po drugie okres spłaty zaciągniętego zobowiązania wynosi od 8, aż do 10 lat. Przedsiębiorca nie płaci żadnych opłat i prowizji związanych z uruchomieniem i spłatą pożyczki. Warunki te są szczególnie atrakcyjne dla przedsiębiorstw, które mają utrudniony dostęp do finansowania komercyjnego (np. firm z krótką historią biznesową i kredytową).

Na co wydać 1,3 mln zł?

To, co wyróżnia pożyczkę unijną od innych produktów dostępnych na rynku to bardzo szeroki zakres inwestycji, które przedsiębiorca może sfinansować. Są to m.in.:

  • ocieplenie budynków i hal produkcyjnych
  • zakup nowych energooszczędnych maszyn
  • instalacja systemów zarządzania energią w przedsiębiorstwie (tzw. inteligentne budynki)
  • energooszczędne technologie produkcji i użytkowania energii;
  • systemy zarządzania energią, technologie odzysku energii;
  • przebudowa, modernizacja systemów grzewczych i chłodzących;
  • instalacje oparte na Odnawialnych źródłach energii (np. instalacja fotowoltaiczna).

Co ważne przedsiębiorca ma możliwość sprzedaży nadwyżki energii wyprodukowanej po przeprowadzeniu inwestycji w efektywność energetyczną.

Jak otrzymać pieniądze

Sam proces ubiegania się o pożyczkę jest niezwykle szybki i łatwy. W województwie opolskim ten produkt oferuje współpracująca z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Fundacja Rozwoju Śląska. Aby otrzymać środki należy wejść na stronę (fundacja.opole.pl, zakładka: pożyczki BGK) lub zadzwonić pod numer (77) 423 29 18, (77) 423 29 15. Konsultant Fundacji przeprowadzi nas przez cały proces udzielania pożyczki. Potem pozostaje już zrobienie audytu energetycznego (pożyczka może go sfinansować) i rozpoczęcie prac remontowo-modernizacyjnych.

Lepsza efektywność energetyczna to nie tylko mniejsze zapotrzebowanie firmy na energię i płynące z tego oszczędności, ale również przedsiębiorstwo dbające o czystość opolskiego regionu.
*Oprocentowanie zależne od indywidualnej oceny przedstawionego projektu i dokumentacji

Artykuł sponsorowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Przyznanie pożyczki uzależnione jest od analizy ryzyka działalności wnioskodawcy. Niniejszy materiał nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego.