Zmumifikowane zwłoki z piramidy w Rożnowie były używane do makabrycznych żartów [zdjęcia]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Badania antropologiczne szczątków ludzkich w piramidzie w Rożnowie.
Badania antropologiczne szczątków ludzkich w piramidzie w Rożnowie. Prof. Barbara Kwiatkowska
Przy drewnianym kościele w Rożnowie stoi piramida, które jest grobowcem rodu von Ebenów. Przez wiele lat była plądrowana, a zwłoki bezczeszczone i używane do makabrycznych żartów.

Piramida w Rożnowie jest jednym z najciekawszych grobowców na Opolszczyznie. Stoi tuż obok drewnianego kościoła pw. świętych Piotra i Pawła.

Budowlę polecił wznieść w 1780 roku August Freiherr von Eben und Brunnen, generał armii pruskiej. Ród von Ebenów był właścicielem majątku w Rożnowie, czyli w ówczesnym Rosen.

Piramida powstała według projektu znanego wybitnego niemieckiego architekta Carla Gottharda Langhansa, który jest autorem m.in. Bramy Brandenburskiej w Berlinie, a na ziemi kluczborskiej zaprojektował również zespół budynków zamkowych w Kluczborku oraz pałac w Maciejowie.

Wzorem dla projektanta były oczywiście starożytne piramidy egipskie. Wprawdzie piramida w Rożnowie jest dużo mniejsza, ma 8,5 metra wysokości, ale miała spełniać ten sam cel:_być grobowcem, w którym szczątki przez wieki będą spoczywać w spokoju. Piramida miała sprawić, że zwłoki ulegną mumifikacji.

Zmarłych członków rodu von Ebenów chowano w piramidzie od 1780 do 1830 roku. W sumie w grobowców spoczęło 28 osób.
Niestety, wbrew nadziejom ciała zmarłych nie zaznały spokoju.

- W 1945 roku piramida została splądrowana przez Sowietów, później włamywali się tam także poszukiwacze skarbów i złodzieje. Była także miejscem libacji, przez długie lata łatwo było dostać się do środka - opowiada Jerzy Kuras z Wołczyna, znawca historii lokalnej.

Dokładnie 10 lat temu badacze sprawdzili, co dokładnie znajduje się w piramidzie w Rożnowie. Badania w 2005 roku przeprowadzili naukowcy z Zakładu Antropologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

To właśnie wrocławscy naukowcy ustalili, że w środku są szczątki 28 osób. Co najmniej 28, ponieważ ta liczba nie jest całkowicie pewna.

- Szczątki były już bardzo zniszczone i wymieszane - wyjaśnia prof. Barbara Kwiatkowska, która prowadziła badania w Rożnowie. - Znajdowały się tam zarówno zmumifikowane ciała, jak i szkielety ludzkie. Wszystkie ciała zostały pochowane w trumnach, niestety część z nich zdewastowano.

Wśród pochowanych na pewno jest 10 mężczyzn, 12 kobiet, 4 dzieci. Jeden z mężczyzn został pochowany w mundurze, natomiast jedna z kobiet w pięknej sukni. Była to młoda kobieta w wieku 20-25 lat.

- Niebieska suknia z bogato zdobionymi aplikacjami była prawdopodobnie suknią ślubną, a kobieta zmarła prawdopodobnie tuż przez ślubem - opowiada prof. Barbara Kwiatkowska. Makabryczne jest, że szczątki kobiety w sukni pozbawione są czaszki. Zwłoki zostały pewnie zbezczeszczone, a czaszka ukradziona.

Piramida w Rożnowie przez wiele lat była plądrowana, a zwłoki von Ebenów bezczeszczone i używane do makabrycznych żartów.

Wandale wynosili zmumifikowane zwłoki, opierali o drzwi domów, pukali i uciekali. Kiedy właściciel domów otwierał drzwi, mumia spadała na niego...

Dzisiaj na szczęście piramida jest zamknięta na kłódkę.

Podczas pisania artykułu korzystałem m.in. z książki „Historie niezwykłe” Mileny Zatylnej, wydanej przez Dolinę Stobrawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska