Zmumifikowane zwłoki z piramidy w Rożnowie były używane do...

  Zmumifikowane zwłoki z piramidy w Rożnowie były używane do makabrycznych żartów [zdjęcia]

  Zdjęcie autora materiału
  Mirosław Dragon

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Badania antropologiczne szczątków ludzkich w piramidzie w Rożnowie.
  1/20
  przejdź do galerii

  Badania antropologiczne szczątków ludzkich w piramidzie w Rożnowie. ©Prof. Barbara Kwiatkowska

  Przy drewnianym kościele w Rożnowie stoi piramida, które jest grobowcem rodu von Ebenów. Przez wiele lat była plądrowana, a zwłoki bezczeszczone i używane do makabrycznych żartów.

  Piramida w Rożnowie jest jednym z najciekawszych grobowców na Opolszczyznie. Stoi tuż obok drewnianego kościoła pw. świętych Piotra i Pawła.

  Budowlę polecił wznieść w 1780 roku August Freiherr von Eben und Brunnen, generał armii pruskiej. Ród von Ebenów był właścicielem majątku w Rożnowie, czyli w ówczesnym Rosen.

  Piramida powstała według projektu znanego wybitnego niemieckiego architekta Carla Gottharda Langhansa, który jest autorem m.in. Bramy Brandenburskiej w Berlinie, a na ziemi kluczborskiej zaprojektował również zespół budynków zamkowych w Kluczborku oraz pałac w Maciejowie.

  Wzorem dla projektanta były oczywiście starożytne piramidy egipskie. Wprawdzie piramida w Rożnowie jest dużo mniejsza, ma 8,5 metra wysokości, ale miała spełniać ten sam cel:_być grobowcem, w którym szczątki przez wieki będą spoczywać w spokoju. Piramida miała sprawić, że zwłoki ulegną mumifikacji.

  Zmarłych członków rodu von Ebenów chowano w piramidzie od 1780 do 1830 roku. W sumie w grobowców spoczęło 28 osób.
  Niestety, wbrew nadziejom ciała zmarłych nie zaznały spokoju.

  - W 1945 roku piramida została splądrowana przez Sowietów, później włamywali się tam także poszukiwacze skarbów i złodzieje. Była także miejscem libacji, przez długie lata łatwo było dostać się do środka - opowiada Jerzy Kuras z Wołczyna, znawca historii lokalnej.

  Komentarze (9)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (9) forum.nto.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo