Temat wystawy jest nieprzypadkowy, w tym roku obchodzone jest 800-lecie powstania Uniwersytetu w Padwie. Wśród absolwentów padewskiego uniwersytetu znajduje się wielu Polaków zasłużonych nie tylko dla całej Polski, ale też dla regionu Śląska. Wystawa opisuje ich sylwetki oraz ich osiągnięcia w dziedzinie tworzenia śląskiej kultury, sztuki i architektury.
Co warte uwagi, pod koniec XVI wieku studenci polscy na uniwersytecie w Padwie stanowili na tyle liczną grupę, że powołano osobne stowarzyszenie studenckie, nazwane „Nacją Polską”. Studentom ze śląska, również często było bliżej do wartości narodu polskiego, nie identyfikowali się oni natomiast z ogarniętym wówczas sporami religijnymi narodem niemieckim.
Wystawa wpisuje się w działania naukowe i popularyzatorskie, mając na celu przybliżenie roli Uniwersytetu Padewskiego w kształceniu europejskich elit. Od 2018 roku działa Zespół do spraw inicjatyw podejmowanych z okazji jubileuszu 800-lecia Uniwersytetu w Padwie, któremu przewodniczy prof. Mirosław Lenart, wykładowca tego Ateneum w latach 2001-2010. Prezentowane materiały wprowadzają do przygotowywanej przez Archiwum Państwowe w Opolu publikacji na temat herbów konsyliarzy, zwieszonych bądź wymalowanych na ścianach padewskiej uczelni. Wspomniana publikacja dotyczyć będzie studentów wyjeżdżających na studia do Italii z terenów Śląska oraz dawnych Prus Królewskich i Prus Książęcych.
Autorami wystawy są Maria Leśniowska Mirosław Lenart i Sławomir Marchel. Będzie ją można oglądać do końca września przed budynkiem Archiwum Państwowego w Opolu.

NaM - Podlaskie ligawki
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?