Znamy skład zarządu województwa. W piątek głosowanie

  Znamy skład zarządu województwa. W piątek głosowanie

  Mirela Mazurkiewicz

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Marszałek Andrzej Buła (PO) pozostanie na stanowisku.

  Marszałek Andrzej Buła (PO) pozostanie na stanowisku. ©Archiwum

  Marszałkiem nadal będzie Andrzej Buła, a jego zastępcami Antoni Konopka (PSL) i Roman Kolek (Mniejszość Niemiecka). W zarządzie są również niespodzianki.
  Marszałek Andrzej Buła (PO) pozostanie na stanowisku.

  Marszałek Andrzej Buła (PO) pozostanie na stanowisku. ©Archiwum

  Z ustaleń koalicyjnych wynika, że PO - oprócz marszałka - wskaże również jednego członka zarządu. Ma nim zostać Tomasz Kostuś, który pożegna się z funkcją wicemarszałka.

  Ze strony PSL wielkich niespodzianek nie było. Antoni Konopka od początku był jednym z faworytów. Konopka w poprzedniej kadencji był członkiem zarządu, teraz awansował na pierwszego wicemarszałka (nadal będzie odpowiadał za sprawy rolnictwa). Jest to zasługa dobrego wyniku ludowców (partia zdobyła w sejmiku 8 mandatów, choć poprzednią kadencję rozpoczynała z dwoma radnymi).

  Do zarządu województwa wchodzi również Grzegorz Sawicki, który - i to jest spore zaskoczenie - prawdopodobnie będzie odpowiadał za sprawy kultury i sportu.

  Mniejszość niemiecka będzie miała - tak jak dotąd - swojego wicemarszałka. Tu również obyło się bez zaskoczeń, ponieważ ugrupowanie zaproponowało na to stanowisko Romana Kolka. Kolek nadal będzie odpowiedzialny za sprawy zdrowia.

  Funkcja przewodniczącego sejmiku ma być przechodnia. Na pierwsze dwa lata obejmie ją Norbert Krajczy z PSL, a na kolejne dwa - obecny przewodniczący sejmiku Bogusław Wierdak z PO.

  Podobnie będzie w przypadku wiceprzewodniczących: pierwsze dwa lata będą należały do Elżbiety Kurek (PO), a następne do Kazimierza Pyziaka (PSL). Na cztery lata ma być wybrany trzeci wiceprzewodniczący, czyli Józef Kotyś z mniejszości niemieckiej.

  W piątek pierwsza sesja sejmiku województwa, podczas której zaprzysiężeni zostaną nowi radni. To oni w tajnym głosowaniu zdecydują czy wskazani przez partie kandydaci faktycznie staną na czele regionu.

  Jeszcze w środę sprawa szerokiej koalicji, w której znalazłaby się Platforma Obywatelska, PSL i Mniejszość Niemiecka (w sumie mają 24 mandaty w 30 osobowym sejmiku - przyp. red.) stała pod znakiem zapytania. PO i ludowcy nie mieli wątpliwości, że chcą kontynuować porozumienie z poprzedniej kadencji.

  Od stołu negocjacyjnego odeszła jednak mniejszość, choć potencjalni partnerzy zaproponowali jej utrzymanie dotychczasowego stanu posiadania, czyli prawa wskazania pierwszego wicemarszałka i wiceprzewodniczącego sejmiku.

  - Poprosiliśmy o czas do zastanowienia - mówił wówczas Norbert Rasch, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.

  Dziś rano mniejszość ostatecznie zdecydowała, że do koalicji przystąpi.

  - Nie chciałem podejmować tej decyzji bez porozumienia z klubem radnych i komitetem, ale po rozmowach zdecydowaliśmy się na taką propozycję przystać - mówi Rasch. - Początkowo PO i PSL chciały, abyśmy obsadzali stanowisko członka zarządu, a nie wicemarszałka, ale na to się nie zgodziliśmy. Chcemy mieć wpływ na to, co dzieje się w regionie.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (21)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (21) forum.nto.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Jak zaparzyć idealną kasę bez ekspresu?

  Jak zaparzyć idealną kasę bez ekspresu?

  Wkoło Opolskiego - serwis turystyczny, z którym odwiedzisz najciekawsze zakątki naszego regionu

  Wkoło Opolskiego - serwis turystyczny, z którym odwiedzisz najciekawsze zakątki naszego regionu

  Wideo