Znany podróżnik na UO

Nikodem T. Jacuk.
- Nie dzielę ludzi na kategorie rasy, płci czy wieku. Podzieliłem ich za to na dwa rodzaje. Tych, których oczy się świecą i są pełni życia, oraz tych, których oczy są blade, bo stracili nadzieję - tymi słowami swoją prezentację rozpoczął w Collegium Civitas Zbyszek Pawlak.
- Nie dzielę ludzi na kategorie rasy, płci czy wieku. Podzieliłem ich za to na dwa rodzaje. Tych, których oczy się świecą i są pełni życia, oraz tych, których oczy są blade, bo stracili nadzieję - tymi słowami swoją prezentację rozpoczął w Collegium Civitas Zbyszek Pawlak. Nikodem T. Jacuk.
Zbyszek Pawlak, podróżnik, opowiadał studentom o Afganistanie. Był on gościem Koła Naukowego Politologów,

- Nie dzielę ludzi na kategorie rasy, płci czy wieku. Podzieliłem ich za to na dwa rodzaje. Tych, których oczy się świecą i są pełni życia, oraz tych, których oczy są blade, bo stracili nadzieję - tymi słowami swoją prezentację rozpoczął w Collegium Civitas Zbyszek Pawlak (na zdjęciu), podróżnik który opowiadał o Afganistanie.

Był on gościem Koła Naukowego Politologów, które zorganizowało konferencję pt. "Odmienna rzeczywistość, ale te same pragnienia zwykłych ludzi. Obrazy życia w Afganistanie".

Zbyszek Pawlak swoją przygodę z Bliskim i Dalekim Wschodem zaczął już w latach dziewięćdziesiątych od pokonania Jedwabnego Szlaku (dawnej drogi handlowej, łączącej Chiny z Europą i Bliskim Wschodem). Przez ponad dziesięć lat pracował w Środkowej Azji biorąc udział w projektach humanitarnych i edukacyjnych.

Podczas wykładu podróżnik poruszał tematykę różnic kulturowych pomiędzy Wschodem i Zachodem, między innymi podejście ludzi do starości, śmierci a nawet różnice w pojmowaniu gościnności.

- Kiedy wchodzisz do czyjegoś domu w Afganistanie i nalewają ci pierwszą filiżankę herbaty, to jesteś ich gościem, kiedy nalewają drugą - przyjacielem, a kiedy trzecią - rodziną. A dla rodziny Afgańczycy potrafią poświęcić wiele - opowiadał Pawlak.

Sami studenci byli zachwyceni prezentacją. - Była bardzo pouczająca, przedstawiono na niej zupełnie inne obrazy od tych, które się widuje w mediach - mówi Aneta Wawrzyńczyk, studentka UO.

- Afganistan to nie tylko państwo, gdzie toczy się wojna. To także ludzie z niesamowitą, czasami nawet przerażającą historią. Chciałem abyśmy my - reprezentanci Zachodu - mogli chociaż w malusieńkim stopniu dowiedzieć się czegoś o Afgańczykach - mówi Szymon Bruzda, jeden z organizatorów spotkania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska