Znikną kolejki w walce o unijne dotacje

Agnieszka Domka-Rybka [email protected]
Przedsiębiorcy będą musieli coraz bardziej konkurować o unijne dotacje. Pieniądze, które można wydać w latach 2007-2013, będą się powoli kończyć - w niektórych programach szybciej, w niektórych wolniej. (fot. sxc)
Przedsiębiorcy będą musieli coraz bardziej konkurować o unijne dotacje. Pieniądze, które można wydać w latach 2007-2013, będą się powoli kończyć - w niektórych programach szybciej, w niektórych wolniej. (fot. sxc)
Właśnie ruszył kolejny nabór składania wniosków o dotacje z unijnego programu Innowacyjna Gospodarka.

Ogólnopolskie media informują, że przedsiębiorcy ustawiali się w kolejce od tygodnia. Podobnie było podczas ostatniego naboru.

Zobacz: Znikną kolejki po dotację na e-usługi?

TVN CNBC Biznes podał, że niektórzy wynajęli ochroniarzy, którzy pilnowali miejsc w kolejce, doszło nawet do przepychanek.

Może jednak warto poczekać do kwietnia. Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości zapowiada bowiem, że wnioski o unijne dofinansowanie e-biznesu będzie można składać przez internet.

Wnioski do 31 sierpnia

Tym razem chodzi o dotacje na przygotowanie przez kilka firm wspólnego, innowacyjnego produktu oraz wprowadzenie go na rynek. Wnioski można składać do 31 sierpnia - chyba że zainteresowanie będzie tak duże, że budżet wyczerpie się wcześniej.

- Przy przyznawaniu unijnych dotacji zawsze było i jest tak, że liczy się przede wszystkim ocena merytoryczna - uważa Bożena Lublińska-Kasprzak. - Tak mówią przepisy, przede wszystkim rozporządzenie ministra rozwoju regionalnego i inne dokumenty konkursowe. Ale także w większości programów jest tak, że jeżeli budżet jest ograniczony - a zawsze jest ograniczony - to liczy się też termin składania wniosków.

Zobacz: Fundacja Rozwoju Śląska w Opolu opanowała kolejkę chętnych po dotacje na e-biznes

Prezes podkreśla, że przedsiębiorcy będą musieli coraz bardziej konkurować o unijne dotacje. Pieniądze, które można wydać w latach 2007-2013, będą się powoli kończyć - w niektórych programach szybciej, w niektórych wolniej.

Unijne dofinansowanie mogą uzyskać mikro i małe przedsiębiorstwa, działające nie dłużej niż rok, wytwarzające produkty cyfrowe konieczne do świadczenia e-usług. Pieniądze pochodzą z unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Jeden projekt może otrzymać od 20 tys. zł do miliona złotych unijnego wsparcia. Minimalny wkład własny przedsiębiorcy to 15 proc. Dotacja unijna będzie obowiązywała przez dwa lata. Po tym czasie przedsiębiorca musi przez co najmniej trzy lata zarabiać na biznesie w sieci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska