Nasza Loteria

Zniszczone nagrobki, połamane krzyże, trawa zarastająca mogiły. Tak wygląda cmentarz w kędzierzyńskim Śródmieściu

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Mieszkańcy Śródmieścia chcą uporządkowania i renowacji starego cmentarza przy ul. Kościelnej. Jest on bardzo mocno zaniedbany. Opiekująca się nim parafia robi co może, ale brak jej pieniędzy na inwestycje w to miejsce.

Cmentarz przy ulicy Kościelnej jest zamknięty od lat 70. Wcześniej był główną nekropolią Kędzierzyna. Na znaczeniu stracił po otwarciu cmentarza Kuźniczka.

Do lat 70. chowano tu jednak wszystkich mieszkańców. W praktyce pełnił on funkcję cmentarza komunalnego. Pochowano tu wielu ludzi zasłużonych dla Kędzierzyna i Pogorzelca - mówi pan Wiktor, jeden z mieszkańców Śródmieścia.

Nekropolią opiekuje się parafia św. Mikołaja. Proboszcz Krzysztof Dziubek dba o to miejsce, jak może. - Wywozimy stamtąd śmieci, niedawno usunęliśmy wiele drzew - mówi ks. Dziubek. - Ale nie stać nas na renowację, czy nawet na likwidację najbardziej zniszczonych grobów.

A tych, niestety, przybywa. Wiele pomników leży przewróconych, nie brak leżących na ziemi połamanych krzyży, często przegnitych, a także połamanych figur Jezusa.

W wielu miejscach walają się plastikowe pojemniki na wodę. Pomimo usunięcia wielu samosiejek, wciąż pojawiają się nowe.

Na szczęście udało się załatać rozmontowane (prawdopodobnie ukradzione) ogrodzenie, ale całość wciąż robi nie najlepsze wrażenie.

Ksiądz proboszcz miał pomysł, aby wznowić tam pochówki ze względu na brak miejsc grzebalnych na Kuźniczce.

Przywrócenie statusu „czynnej” nekropolii przy ul. Kościelnej z pewnością przyczyniłoby się do jej uporządkowania. Ale raczej nie ma szans na taką zgodę. Władze miasta do tej pory nie wychodziły z inicjatywą zainwestowania jakichś większych pieniędzy w stary cmentarz.

Być może warto o tym podyskutować na komisji kultury - mówi przewodniczący rady miasta Ireneusz Wiśniewski.

Niedawno mieszkańcy zaproponowali nawet, by częściowo odnowić nekropolię w ramach budżetu obywatelskiego. Nie wiadomo jednak, czy pomysł przejdzie.

od 16 lat
Wideo

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
8 marca, 17:57, tekatka48:

Jestem ciekaw kto to wszystko zniszczył, skoro w PL 95% ludności jest wyznania katolickiego?

Natura - w większości przypadków. W Polsce nie ma 95% katolików! Jest ponad 90% ochrzczonych w Kościele Katolickim, z czego spora część NIE MA NIC WSPÓLNEGO z katolicyzmem. Są jak np studenci, którzy zapisali się na uczelnię i nigdy się na niej nie pokazali. Albo jak osoba, która zdała prawo jazdy i odłożyła je na półkę na wiele lat ;)

O
Ola

Ludzie powyjeżdżali za granicę i nie interesują się grobami. Sporo jest takich że otwarcie mówią że chcieli hy gro zlikwidować bo ich tu nie ma i nie na kto dbać Myślę że ponowne pochówki byłyby dobrym pomyskem

t
tekatka48

Jestem ciekaw kto to wszystko zniszczył, skoro w PL 95% ludności jest wyznania katolickiego?

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska