Spis treści
- Pracownicze Plany Kapitałowe: dlaczego znów jest automatyczny zapis do PPK
- Pracownicze Plany Kapitałowe: cztery lata pokazały, że ten program oszczędzania na emeryturę jest konkurencyjny wobec pozostałych
- Główne założenia PPK: ile wynosi składka pracownika, pracodawcy oraz bonusy
- Wszystko o korzyściach dla uczestników PPK: tego nie zapewni żadna inna forma odkładania na emeryturę
Pracownicze Plany Kapitałowe są dobrowolnym programem, dlatego pomimo automatycznego zapisu wszystkich pracowników, istnieje możliwość zrezygnowania z oszczędzania. W tym celu niezbędne jest złożenie deklaracja rezygnacji z PPK.
Pracownicze Plany Kapitałowe: dlaczego znów jest automatyczny zapis do PPK
Uzupełnioną deklarację rezygnacji z PPK składa się w miejscu pracy - pracodawca ma obowiązek poinformować o tym właściwą instytucję finansową w ciągu 7 dni od dnia złożenia deklaracji. Rezygnacja zaczyna obowiązywać w miesiącu złożenia, a jeśli w danym miesiącu składki zostały pobrane, podlegają zwrotowi.
Deklaracja rezygnacji z oszczędzania z PPK nie jest ostateczna, co oznacza, że po upływie 4 lat podmiot zatrudniający ponownie zacznie naliczać stosowne składki. Pracodawca ma obowiązek poinformować o tym pracownika. Wynika z tego wprost, że jeśli nie chce się odprowadzać składek na Pracowniczy Plan Kapitałowy, trzeba co cztery lata składać deklarację rezygnacji z PPK.
Oczywiście to nie ma nic wspólnego z "wpychaniem na siłę" do programu i przymuszaniem do oszczędzania na emeryturę - przepis ma na celu ułatwienie wejścia do programu - bez zbytnich formalności - pracownikom, którzy cztery lata wcześniej nie zdecydowali się na wejście do PPK. teraz zaś, po czterech latach, widząc rezultaty i sposób działania programu, nie mają wątpliwości, iż warto do niego przystąpić i oszczędzać na emeryturę poprzez PPK.
Pracownicze Plany Kapitałowe: cztery lata pokazały, że ten program oszczędzania na emeryturę jest konkurencyjny wobec pozostałych
Pracownicze Plany Kapitałowe (w skrócie PPK) to regulowany ustawą z 4 października 2018 roku powszechny program oszczędnościowy, który powstał we współpracy rządu, Polskiego Funduszu Rozwoju, organizacji pracodawców oraz związków zawodowych.
Pracownicze Plany Kapitałowe są programem, który automatycznie obejmuje wszystkich pracowników w wieku od 18 do 54 lat, za których pracodawca odprowadza składki emerytalno-rentowe (pod PPK nie podlegają natomiast osoby samozatrudnione, służby mundurowe oraz rolnicy). Osoby między 55. a 69. rokiem życia będą mogły uczestniczyć w PPK dopiero po złożeniu stosownego oświadczenia woli.