Znów odezwał się Wałęsa - komentarz Łukasza Żygadły

Łukasz Żygadło
W Polsce toczy się dyskusja na temat materiału TVN24 dotyczącego św. Jana Pawła II. Znacząca część społeczeństwa staje w obronie papieża Polaka, wielu historyków kwestionuje reportaż oraz sposób podejścia do dokumentów bezpieki na które powoływali się jego autorzy, tylko mała część obywateli uznaje naszego Ojca Świętego za winnego, a do tego wszystkiego dochodzi jeszcze jedna osoba, kolejny raz on, czyli Lech Wałęsa.

Były prezydent kolejny raz stara się udowodnić, że nie był agentem bezpieki, a wszystkie materiały na jego temat zostały sfałszowane, bracia Kaczyński po wyrzuceniu ich z Kancelarii Prezydenta podjęli na nim zemstę, oraz twierdzi, że są „teczki dobre i teczki złe”. Wałęsa wskazuje, że jego nikt nie bronił, tak jak broni się papieża.

Ręce opadają. Kolejny raz Lech Wałęsa nie dostrzega różnicy w postrzeganiu rzeczywistości. Można nawet uznać, że porównuje się z Janem Pawłem II, choć pewnie doskonale zdaje sobie sprawę z różnić wynikających między nimi oraz tych zawartych w materiałach dowodowych.

Były prezydent wskazuje, że po przejęciu władzy przez PiS, zmontowano z materiałów dostępnych w IPN oraz tych odnalezionych w szafie Kiszczaka, kłamliwą narrację, jakoby to on był agentem o pseudonimie „Bolek”. Zapomina jednak, że przecież dużo wcześniej historyk Paweł Zyzak opisał jego działalność, za co przez ówczesną władzę był niszczony, po czym wyjechał z Polski. Później powstała głośna książka prof. Sławomira Cenckiewicza, która opisywała dokładnie i szeroko fakty z życia Wałęsy, w tym jego układy z aparatem PRL. Czy naprawdę musimy kolejny raz do tego wracać?

Uważam, że w tym przypadku należy zapytać odwrotnie. Dlaczego ludzie, którzy od lat bronią Wałęsy i twierdzą, że jest ikoną, a jego dobre imię musi być bronione, teraz atakują św. Jana Pawła II? Czy dla nich istnieją „teczki dobre i teczki złe”? Dlaczego sam Lech Wałęsa głośno nie staje w obronie człowieka, któremu tak wiele zawdzięcza, bez pomocy którego dziś Polska, nie byłaby tym samym państwem?

Ręce opadają gdy się tego wszystkiego słucha.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska