ZNP zawiesza strajk do września. Teraz czas na egzaminy maturalne

Iwona KłopockaZaktualizowano 
Związek Nauczycielstwa Polskiego po 17 dniach zawiesza strajk nauczycieli . Chodzi o to, by egzaminy maturalne mogły toczyć się bez przeszkód. Rady klasyfikacyjne odbyły się już w większości protestujących szkół ponadgimnazjalnych na Opolszczyźnie.

W czwartek około 13.30 decyzję o dopuszczeniu uczniów do matury podjęła rada pedagogiczna w Zespole Szkół Zawodowych nr 4 w Opolu. Z 70-osobowego składu rady w czwartek strajkowało już tylko 3 nauczycieli, a 8 było na zwolnieniu lekarskim.

- Rada decyzję podjęła jednogłośnie. 160 uczniów, którzy będą u nas zdawać egzaminy maturalne, może być spokojnych - powiedziała Bożena Czapska-Czoch, dyrektor ZSZ nr 4.

W tej szkole we wtorek odbył się bodaj jedyny w regionie protest maturzystów i ich rodziców przeciwko blokowaniu młodzieży możliwości przystąpienia do matur.

- Popieramy strajk nauczycieli, ale apelujemy, aby nie robili tego naszym kosztem - mówił dziennikarzom Michał Henek, przewodniczący Samorządu Uczniowskiego.

Podczas gdy w opolskiej "Czwórce" nauczyciele klasyfikowali maturzystów, szef ZNP ogłosił zawieszenie ogólnopolskiego strajku.

Decyzję tę Sławomir Broniarz uzasadnił troską o uczniów klas maturalnych.

Nie bylibyście w stanie zastąpić nauczycieli, zaryzykowalibyście dobro uczniów, skazalibyście ich na ten stres. Nie wzięliście za nich odpowiedzialności – dlatego bierzemy ją my - powiedział w adresowanym do rządu oświadczeniu.

Jeszcze nim do tego doszło na Opolszczyźnie większość szkół ponadgimnazjalnych podjęła uchwały o dopuszczeniu uczniów do matury.

W zwołanej przed południem krótkiej konferencji prasowej Michał Siek, opolski kurator oświaty, poinformował, że rady klasyfikacyjne odbyły się w 48 z 85 strajkujących szkół ponadgimnazjalnych w województwie opolskim. Strajkujący nauczyciele dopuścili już uczniów do matury w powiatach namysłowskim, prudnickim, opolskim i nyskim oraz prawie całym brzeskim i oleskim. W Opolu po godz. 14 wszystkie szkoły średnie były już po klasyfikacji maturzystów.

W całym regionie posiedzenia rad klasyfikacyjnych zaplanowane były w czwartek w 22 placówkach. W kilku przypadkach takie rady zostały zwołane na piątek - to ostateczny termin.

Mam nadzieje, że wszędzie uchwały zostaną podjęte. Od początku o to apelowałem. Uważam, że nie jest w porządku, by ucznia, którego czeka tak ważny egzamin, stawiać w takiej sytuacji. Sklasyfikowanie maturzystów to obowiązek nauczycieli i powinni się z niego wywiązać - mówił kurator.

- Jako dyrektor szkoły uważam, że decyzja o zawieszeniu strajku jest dobra. Nauczyciele mogą jednak czuć rozgoryczenie, bo ich postulaty nie zostały spełnione. Teraz jednak najbardziej potrzebny nam jest spokój, bo atmosfera niepewności nie sprzyjała przygotowaniom uczniów do egzaminów. Czas na wyciszenie emocji i należną maturze powagę - powiedziała Bożena Czapska-Czoch.

Jeszcze w czwartek w wielu szkołach lekcje odbywały się „w miarę możliwości kadrowych”. Nie wiadomo, jak będzie w piątek, bo strajk został zawieszony od soboty.

W całym regionie w czwartek strajkowało 52 proc. wszystkich szkół. W Opolu strajk trwał w 89 proc. placówek oświatowych, w tym we wszystkich szkołach podstawowych i ponadgimnazjalnych.

Egzaminy maturalne rozpoczynają się 6 maja. Przystąpi do nich 6200 tegorocznych absolwentów.

Materiał oryginalny: ZNP zawiesza strajk do września. Teraz czas na egzaminy maturalne - Nowa Trybuna Opolska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 19

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
G
Gość

GÓWNO a nie nauczyciele. Jak można Polskę reformować z takim przykładem

zgłoś
G
Gość

Oni zawieszają strajk - żałosne - zawieszają bo kasy brakuje a w okresie wakacji się nie pracuje - cwaniactwo - sama myśl o zapłacie za okres strajku to skandal - a kto zapłaci dzieciom a kto zapłaci rodzicom za korepetycje za koszty poniesione na organizację czasu dla dzieci. Dawno powinni z tą kastą zrobić porządek

zgłoś
T
Tom

Troska o maturzystów?! Co za hipokryzja. A czemu taką "troską" Nie wykazał się Pan Broniarz o gimnazjalistów i ósmoklasistów? Jeszcze kilkanaście godzin temu Pan Broniarz buńczucznie grzmiał, że matury są zagrożone. Rząd Pana ograł Panie Broniarz i wie to każdy, kto obiektywnie ocenia sytuacje. Mam nadzieję, że nauczyciele podziękują Panu przy wyborach na przewodniczącego ZNP.

zgłoś
T
Tom

Totalna kompromitacja i przegrana ZNP i strajkujących nauczycieli. Szkoda tylko, że na proteście ucierpiał i tak już mocno nadwątlony autorytet nauczycieli. Pan Broniarz przegrał negocjacje. Usiadł do stołu i nie ugrał nic. Tak jest, kiedy do negocjacji podchodzi się z postulatem-wszystko albo nic. To nie są negocjacje, tylko szantaż. Tak nie ugra się nic i przekonali się o tym i Pan Broniarz i strajkujący nauczyciele. Trzeba było brać te 9,6% podwyżki od września oraz dodatek za wychowawstwo 300,00 zł i ewentualnie w spokoju negocjować w przyszłym roku. Tak zrobiłby ktoś, kto myśli pragmatycznie. Pan Broniarz chciał wywołać kolejną hucpę polityczną. szkoda tylko, że nauczyciele dali się użyć jako narzędzie w rękach opozycji. Mam nadzieję, że wyciągną z tego nauczkę na przyszłość.

zgłoś
G
Gość

Kto wyliczy straty finansowe i moralne rodziców z 18-to dniowego strajku w szkołach i przedszkolach. Rodzice musieli zapewnić opiekę nad dziećmi, brać urlopy, chociaż mieli czasem problemy w zakładach pracy. Nauczyciele szkolni i przedszkolni stracili swoją godność. Uczniowie przed egzaminami zostali zestresowani , maturzyści pozbawieni opieki przez nauczycieli, którzy powinni Ich przygotowywać do matury - nie mówić, że" matury w tym roku nie będzie".

zgłoś
O
Oco? ten strajk

Nauczyciele stracili w oczach społeczeństwa dali się podpuścić PO ... polityczne zagrywki wobec PiS. Nigdy nie było czegoś takiego.. a na facebook -u początek strajku a niektórzy wrzucają zdjęcia z "wakacji" za granicą. Strajk to nie choroba więc macie prawo, ale kto ma rozum niech myśli... wiadomo kasy nigdy nie jest za dość*

zgłoś
G
Gość

Jeżeli nauczyciel ma tak ciężką pracę może ją zawsze zmienić i pracować dłużej 40h tygodniowo wtedy z pewnością będzie mniej narzekać. Jakoś na brak obsady nauczycieli w PL nie narzekamy.

zgłoś
F
F16

Życie, jak zwykle, zweryfikowało wstępną euforię i zaczął się tor przeszkód, na którym Broniarz zaliczył wszystkie rowy z wodą i to nie nogami, ale gołym zadkiem. Po trzech dniach jego twarz jest zużyta jak tekturowa tacka do frytek. Prócz wymienionych „przymiotów” Broniarza, zużycie nastąpiło z jeszcze dwóch powodów. Strajk stał się męczący dla wszystkich, głównie dyrektorów i rodziców, po drugie szantaż nie wypalił i egzaminy ruszyły pełna parą. Broniarz nie ma więcej argumentów, egzaminy to jest ten moment, kiedy dwa ruszające na siebie byki zderzyły się rogami, no i byczek Broniarz padł na glebę. Temat reformy edukacji umrze śmiercią naturalną, tak jak umarł temat rozogniony przez Hartwich. Sam Broniarz skończy identycznie, jak koleżanka Iwona. Drugi raz takiej akcji w szkołach nie będzie, a już na pewno nie zorganizuje jej skompromitowany, antypatyczny cwaniak, Broniarz.

Od reguły najgłupszej na świecie opozycji do tej pory nie ma wyjątków. Każdy wynajęty lub samozwańczy trybun ludowy kompromituje się wcześniej, czy później. Broniarz skompromitował się bardzo późno, ale jak zaczął, to poszło błyskawicznie. Co do samego strajku nie mam nic więcej do powiedzenia ponad to, co mówię od początku. Wiele przygotowań, wysiłku i jazdy po bandzie, ale kto patrzył na ten powtarzający się teatrzyk, ten widział, jak to się skończy i dlaczego pełną porażką. Z arsenału niezadowolonych do wynajęcia pozostały jeszcze pielęgniarki, ale tutaj rezydenci spalili rewolucję. Z pewnością do jesiennych wyborów podobne akcje będą podejmowane, jednak wszystko w ramach desperacji, bo takiej skali zadymy powtórzyć się nie z gębą Broniarza i pozostałych twarzy bez twarzy.

zgłoś
O
Olaf-leniuchowicz

A gdzie to kurwisz..cze hanyskie samantablunstein co tak na forum nto szczeka suko teraz nie szczekasz ?!!

zgłoś
G
Gość
2019-04-25T18:10:34 02:00, Gość:

Nauczyciele w oczach maturzystów stracili szacunek całkowicie

w oczach rodziców również

zgłoś
G
Gość

Nauczyciele w oczach maturzystów stracili szacunek całkowicie

zgłoś
G
Gość

Nigdy Polski Nauczyciel nie strajkował nawet w czasie wojny uczył z narażeniem życia! Dzisiaj jego autorytet społeczny upadł.Dla nauczycieli liczą się korepetycje a nie nauka na lekcjach. Teraz nauczyciele uczą z automatu. Nie ważne czy uczeń rozumie czy nie, nie ma czasu na tłumaczenie. To po co szkoła skoro na korepetycjach trzeba z tym samym nauczycielem przerobić cały temat?Czyli rodzice mogą żądać odszkodowania za „niedouczenie” i konieczność korepetycji. 8 przywilejów nauczycielskich Karta Nauczyciela - z czego nie chcą zrezygnować pedagodzy : Urlop wypoczynkowy nauczyciela; Urlop dla poratowania zdrowia 3 x 12 m-cy; Czas pracy nauczyciela; Świadczenie kompensacyjne dla nauczycieli; Dodatki do wynagrodzenia; Dodatek mieszkaniowy i wiejski; Trzynastka dla nauczyciela; Czternasta pensja dla nauczyciela. Polscy nauczyciele pracują najkrócej na świecie - pisze „Dziennik Gazeta Prawna" powołując się na raport OECD „Education at a Glance 2011". Jak dowodzi raport polscy nauczyciele pracują rocznie zaledwie 489 godzin podczas, gdy ich koleżanki i koledzy po fachu w USA pracują niemal 1100 godzin rocznie. W Unii Europejskiej średnia wynosi 779 godzin. Wynik rodzimych nauczycieli w przeliczeniu na dni daje średnio zegarowo 2 godziny i 42 minuty. W krajach UE nauczyciele średnio spędzają na lekcjach blisko pięć godzin dziennie. Co może byc zaskakujące - z raportu wynika, że w Polsce na jednego nauczyciela przypada 10 uczniów. Nawet najbogatsze państwa - takie jak Norwegia, Japonia czy USA nie mają tak dobrej statystyki. W raporcie jest też więc mowa o zbyt dużej liczbie nauczycieli w polskich szkołach. W ciągu ostatnich kilkunastu lat ubyło w Polsce ponad milion uczniów. Nauczycieli jest pół miliona. Eksperci wypowiadający się na łamach Dziennika Gazety Prawnej winą za ten stan rzeczy obarczają kolejne rządy, które nie odważyły się zreformować Karty nauczyciela.

7 marca 2012 r. Wyższy Sąd Administracyjny w Muenster odniósł się do wyroku Sądu Administracyjnego w Duesseldorfie. W wyroku podkreślono obowiązujący w Niemczech zakaz strajku urzędników. Sędziowie uznali, że z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i orzecznictwa europejskiego Trybunału Sprawiedliwości nie można wywodzić prawa do strajku dla nauczycieli.

Zdaniem Wyższego Sądu Administracyjnego w Muenster, niemieckich urzędników obowiązuje zakaz strajku niezależnie od charakteru sprawowanej przez nich funkcji urzędniczej. Sąd podkreślał obowiązek lojalności urzędników wobec swojego państwa.

27 lutego 2014 r. podobny wyrok wydał niemiecki sąd administracyjny najwyższej instancji - Federalny Sąd Administracyjny w Lipsku.

Zgodnie z art. 80 ustawy Kodeksu pracy, wynagrodzenie przysługuje tylko za pracę wykonaną. Za czas nieprzepracowany w związku z udziałem w strajku pracownicy nie zachowują prawa do wynagrodzenia (…) W oparciu o art. 87§ 7 k.p. z wynagrodzenia za pracę odlicza się, w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.

Potrącenia (lub odliczenia dokonywane z bieżącej wypłaty) wynagrodzenia zasadniczego z dodatkami do wynagrodzenia dokonuje się w sposób uregulowany w § 12 rozporządzenia MPiPS w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy.

zgłoś
r
rew

Mam nadzieję, że strajk wróci we wrześniu ze zdwojoną siłą. Trzeba nierobów z rządu zagonić wreszcie do roboty!

zgłoś
G
Gość
2019-04-25T16:29:17 02:00, Gość:

Co strach zajrzał w oczka, bo rząd nie pozwolił na poniewieranie uczniami.

to i po strajku, a taki był eligancki teraz tylko do lombardu po pożyczke

zgłoś
G
Gnido

Daliście się ograć bez mydełka, brakło jednak tej"magisterskiej inteligencji" na dłuższą metę...

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3