Zobacz jak ma wyglądać osiedle z rządowym dofinansowaniem. Jest wniosek o lokalizację w Nysie

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Pracownia Projektowa Tomasz Grębski - wizualizacja
Samorządowa spółka SIM Opolskie przygotowuje się do budowy nowego osiedla mieszkaniowego w Nysie. Docelowo ma tam zamieszkać prawie 800 osób.

Prezes SIM Opolskie Bogdan Wyczałkowski, który jest jednocześnie prezesem Agencji Rozwoju Nysy, wystąpił do rady miejskiej Nysy o wydanie decyzji lokalizacyjnej w trybie specjalnym tzw. lex deweloper z 2018 roku. Ta ustawa umożliwia lokalizację nowych budynków mieszkalnych w miejscach nie przewidzianych na ten cel w planach przestrzennych, jeśli spełniają dodatkowe warunki.

Wniosek SIM dotyczy osiedla złożonego z pięciu budynków mieszkaniowych wielorodzinnych z podziemnymi garażami, do tego trzech budynków wielomieszkaniowych, dwóch budynków handlowo usługowych i budynku przeznaczonego na żłobek i przedszkole.

Całe osiedle ma liczyć 342 mieszkania i będzie zajmować 9 hektarów terenu. Inwestor szacuje, że będzie tam mieszkań ok. 800 osób. Prawie 6 hektarów zarezerwowano na zieleń. W środku osiedla powstanie plac zabaw i niewielkie oczko wodne, na osiedlu będzie też boisko sportowe i teren pod ogrody działkowe oraz ok. 500 miejsc parkingowych. Nowe osiedle ma być budowane w kilku etapach. Autorem koncepcji osiedla jest nyski architekt Tomasz Grębski.

Osiedle zaplanowano na końcu ul. Orląt Lwowskich, w miejscu, gdzie dotychczas planowana była zabudowa jednorodzinna. Obecnie jest to niezagospodarowany teren zielony, leżący w pobliżu linii kolejowej Nysa – Opole. Cały ten obszar to teren dawnego poligonu, który obecnie znajduje się w rękach Krajowego Zasobu Nieruchomości, państwowej instytucji, która jest także udziałowcem SIM.

Spółka o nazwie Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Opolskie została powołana do życia w listopadzie 2021 roku przez 10 gmin z Opolszczyzny (między innymi Nysę, Opole, Brzeg, Głuchołazy) oraz Krajowy Zasób Nieruchomości. Jej ustawowym zadaniem jest budowanie osiedli mieszkań z rządowym dofinansowaniem, ale także z partycypacją przyszłych mieszkańców i wkładem własnym spółki. Mieszkania na wynajem z opcją dojścia do własności i umiarkowanym czynszem są przeznaczone dla polskiej warstwy średniej czyli dla ludzi, których nie stać na komercyjny kredyt w banku i zakup mieszkania na wolnym rynku, ale z powodu zbyt wysokich dochodów nie mogą się starać o lokal komunalny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska