Zobacz, jak Olesno wyglądało z pokładu helikoptera 10 lat temu [ZDJĘCIA]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Zobaczcie, jak Olesno wygląda z lotu ptaka, a dokładniej - z lotu helikoptera.
Zobaczcie, jak Olesno wygląda z lotu ptaka, a dokładniej - z lotu helikoptera. Elżbieta Kowalska
Tak Olesno wyglądało z lotu ptaka, a dokładniej - z lotu helikoptera, jeszcze 10 lat temu. Autorką zdjęć jest Elżbieta Kowalska z Olesna.

To zdjęcia sprzed mniej więcej dekady. Jedne zrobiono w 2012, a drugie w 2015 roku. Od tamtej pory nie minęło zatem wiele lat, ale i tak widać, jak zmienia się Olesna.

Przede wszystkim nie ma obwodnicy Olesna, czyli odcinka drogi ekspresowej S11, która dzisiaj przecina oleskie lasy. 25-kilometrowy kawałek drogi ekspresowej S11. Biegnie od granic województwa opolskiego i śląskiego (za wioską Łomnica) przez Olesno, aż do Kolonii Ciarka, w pobliżu Kluczborka. Całkowity koszt budowy obwodnicy Olesna (wraz z wykupem gruntów) to 802 miliony złotych. Z tego ponad 411 milionów zł pokryje dotacja z Unii Europejskiej.

Na zdjęciach z pokładu śmigłowca widać także jeszcze stary dworzec kolejowy. Zabytkowy dworzec PKP Olesno Śląskie (ponieważ tak brzmi oficjalna nazwa oleskiej stacji kolejowej) został gruntownie wyremontowany w latach 2021-22. Koszt inwestycji wyniósł 11,7 mln zł.

Na zdjęciach widać też działający ośrodek wypoczynkowy Anpol w Starym Oleśnie, który od pewnego czasu jest zamknięty, ale obecnie rozpoczął tam remont, więc niebawem znowu będzie można odwiedzać popularne miejsce do wypoczynku. Anpol słynny jest na całą Polskę z powodu samolotu, który stoi na wyspie kąpieliska.

Tak wygląda Olesno z pokładu helikoptera - autorką zdjęć jest Elżbieta Kowalska

Gmina Olesno zajmuje powierzchnię 240,9 km², z czego 15,1 km² przypada na miasto Olesno. Samo Olesno jest najmniejszym miastem powiatowym na Opolszczyźnie. Dziesięć lat temu liczyło jeszcze 10 tysięcy mieszkańców, teraz ma już tylko nieco ponad 9 tysięcy. Jako gmina Olesno jest czwartą co do wielkości z 71 gmin województwa opolskiego.

Gmina leży na pograniczu Równiny Opolskiej i Wyżyny Woźnicko-Wieluńskiej. Sieć wodną tworzą rzeki: Stobrawa i Liswarta.

Aż 42 procent powierzchni gminy Olesno zajmują lasy. Ten wskaźnik znacznie przewyższa wskaźniki lesistości województwa opolskiego, który wynosi 26 procent. Lasy wokół Olesna należą do kompleksu podlegających ochronie Lasów Stobrawsko-Turawskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska