Zobacz, kto dostał medal za zasługi dla Olesna

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Na zdjęciu od lewej: burmistrz Sylwester Lewicki, Artur Chęciński, Brygida Pulka, Violetta Wojczyszyn, Sabrina Abtouche, ks. Łukasz Żaba, przewodniczący rady miejskiej Henryk Kucharczyk.
Na zdjęciu od lewej: burmistrz Sylwester Lewicki, Artur Chęciński, Brygida Pulka, Violetta Wojczyszyn, Sabrina Abtouche, ks. Łukasz Żaba, przewodniczący rady miejskiej Henryk Kucharczyk. Mirosław Dragon
Pięć osób otrzymało z rąk burmistrza na uroczystej sesji rady miejskiej odznaki Zasłużony dla Ziemi Oleskiej.

Burmistrz Sylwester Lewicki zasłużonych tradycyjnie uhonorował podczas uroczystej sesji rady miejskiej, inaugurującej Dni Olesna.

Odznaki Zasłużony dla Ziemi Oleskiej otrzymali:

Artur Chęciński - wuefista, instruktor piłki nożnej, lekkiej atletyki i trener klasy II piłki siatkowej. Od tego roku jest komandorem Oleskich Ulicznych Biegów Pokoju. Jego wychowanka Anna Wloka reprezentuje Polskę w pchnięciu kulą (w Mistrzostwach Świata w Singapurze zajęła III miejsce). W plebiscycie „Nowej Trybuny Opolskiej" na Sportowca Roku 2016 zajął I miejsce w kategorii najpopularniejszego nauczyciela w powiecie oleskim. Jest współautorem utworzenie klas sportowych w gimnazjum Nr 1 w Oleśnie, trenerem Uczniowskiego Klubu Sportowego „Jedynka”. Jest także współorganizatorem Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” oraz Turnieju Piłki Siatkowej o Puchar Dyrektora PG nr 1w Oleśnie. Prywatnie jest tatą czworga dzieci.

Brygida Pulka - urodziła się w Gorzowie Śląskim. Od 1990 r. mieszka w Oleśnie i pracuje w szpitalu powiatowym jako technik analityki medycznej. Od 2011 r. jest prezesem Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Źródełko” w Oleśnie, który w 2013 r. zajął II miejsce w konkursie na najładniejszy ogród Opolszczyzny. W 2014 r. „Źródełko” otrzymało wyróżnienie w Konkursie Krajowym za działalność na rzecz ochrony środowiska. Dzięki jej zaangażowaniu w 2016 roku otwarto nowy Dom Działkowca, zbudowany w czynie społecznym przez samych działkowiczów.

Wioletta Wojczyszyn - polonistka w Zespole Szkół im. Lotników Polskich w Oleśnie. Inicjatorka i od 17 lat organizatorka Szkolnych Konfrontacji Teatralnych, które stały się wizytówką szkoły. W corocznych oleskich konfrontacjach teatralnych w spektaklach występują nie tylko uczniowie, ale także absolwenci szkoły. Violetta Wojczyszyn zaangażowana jest także w rekomendowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, projekt Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.

Sabrina Abtouche - paryżanka z polskimi korzeniami, a dzisiaj mieszkanka Olesna. Urodziła się w Bondy koło Paryża. Tam ukończyła grafikę reklamową w Liceum Plastycznym. Kiedy skończyła 18 lat, postanowiła przeprowadzić się z Paryża do Olesna, gdzie mieszka jej ukochana babcia Bogumiła Kasza. Sabrina Abtouche zdobyła tytuł magistra sztuki na wydziale grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2013 r. ukończyła studia podyplomowe na kierunku pedagogicznym, uzyskując uprawnienia do nauczania języka francuskiego i plastyki. Na wystawie „Trzy artystki z jednej krwi” w Oleskim Muzeum Regionalnym można było oglądać prace Sabriny Abtouche, jej mamy i babci. Obecnie prace trzypokoleniowej rodziny artystek można oglądać w sali kominkowej Miejskiego Domu Kultury. Sabrina Abtouche należy do Związków Polskich Artystów Plastyków i do Domu Artystów w Paryżu. Została wyróżniona prestiżowym medalem przyznanym jej przez Akademię Francuską pod patronatem Prezydenta Republiki Francuskiej i została członkiem francuskiego Towarzystwa Naukowego Sztuka- Nauka- Literatura.

ks. Łukasz Żaba - wikary w oleskiej parafii, duszpasterz młodzieży. Pochodzi z województwa małopolskiego. 16 lutego 2011 r. został oddelegowany do parafii Bożego Ciała w Oleśnie, aby odbyć praktykę przed święceniami kapłańskimi, które przyjął 11 czerwca 2011 r. z rąk biskupa Andrzeja Czai. Z Olesnem związany jest od 6 lat. Z ogromnym zaangażowaniem kieruje oleską wspólnotą Odnowy w Duchu Świętym. Organizował wyjazdy na Spotkania Młodych do Lednicy, czuwania, koncerty uwielbienia, pielgrzymki, Cross Tour. Zorganizował wyjazd młodzieży z Olesna na spotkanie z Papieżem Franciszkiem podczas ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży Krakowie. Kierował organizacją Dni Diecezji poprzedzających Światowe Dni Młodzieży. Olesno gościło wtedy ponad 100 pielgrzymów z Peru, Meksyku i Niemiec. W 2016 r. ks. Łukasz Żaba został Bohaterem Katechezy Diecezji Opolskiej”, wygrywając plebiscyt zorganizowany przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Opolu wraz z „Gościem Niedzielnym.”

Uroczysta sesja rady miejskiej w Oleśnie.

Olesno na uroczystej sesji świętuje 25-lecie partnerstwa z A...

Zobacz też: Opolskie Info [28.07.2017]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska