Zobacz, kto dostał nominacje do Wołczyńskich Isandrów

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Ubiegłoroczni laureaci Wołczyńskich Isandrów.
Ubiegłoroczni laureaci Wołczyńskich Isandrów. UM Wołczyn
Na razie kapituła ogłosiła listę nominowanych. W czerwcu poznamy laureatów Wołczyńskich Isandrów.

Statuetki Wołczyńskiego Isandra przyznawane są od 1999 roku osobom, przedsiębiorstwom, instytucjom i organizacjom, które wyróżniają się aktywnością społeczną i zawodową, przedsiębiorczością oraz promocją regionu wołczyńskiego.

Spośród nominowanych kapituła nagrody wybierze laureatów w poszczególnych kategoriach.

- Laureaci otrzymają statuetki za działalność w 2014 roku podczas uroczystej gali w czerwcu - zapowiada Bożena Grabas, szefowa wydziału promocji w urzędzie miejskim w Wołczynie.

Kapitułę Wołczyńskich Isandrów tworzą: Bogusław Adaszyński (wiceburmistrz Wołczyna), Bogusław Dorociak (sołtys Brun), Irena Kuśmierz (przewodnicząca koła Emerytów i Rencistów w Wołczynie), Krystyna Mazurczak (sołtys Wierzchów), Waldemar Antkowiak (przewodniczący rady miejskiej w Wołczynie) oraz Ewa Włos (dyrektorka Gimnazjalno-Licealnego Zespołu Szkół w Wołczynie).

Wołczyńskie Isandry - nominowani

PROMOCJA MIASTA I GMINY WOŁCZYN:

Jan Nawrot - wołczyński mistrz zegarmistrzowski. Kontynuuje rodzinną tradycję rozpoczętą przez dziadka. Jako jeden z nielicznych fachowców wskrzesza stare, zardzewiałe czasomierze odmierzające czas na wieżach ratuszowych. Naprawiał niemal wszystkie zegary wieżowe w okolicy: m.in. w Namysłowie, Gryfowie Śląskim, w pałacu pod Ostrowcem. Przywrócił też życie zegara na wieży kościoła pw. św. Teresy w Wołczynie.

Miejski Klub Sportowy - to największy klub sportowy w gminie Wołczyn. Założony został
w 2010 roku. W sierpniu 2013 roku po wymianie zarządu klubu zostały wznowione szkolenia dzieci i młodzieży w zakresie piłki nożnej oraz w tenisie stołowym. Obecnie klub zrzesza prawie 140 zawodników i zawodniczek. Najmłodsi z nich mają po 6 lat. MKS posiada aż 8 drużyn sportowych: 5 w piłce nożnej (seniorzy, juniorzy młodsi, młodzicy, orlicy oraz żacy), a także 3 drużyny w tenisie stołowym (III liga, V liga, i juniorzy).

Anonimy Łucznicy Tradycyjni - nieformalna grupa pasjonatów łucznictwa tradycyjnego, działająca w Wołczynie. Na treningi do Wołczyna przyjeżdżają osoby z Kluczborka, Komorzna, Markotowa Małego, Opola, Namysłowa a nawet Praszki. An-onimy biorą udział w licznych zawodach, zdobywając często czołowe lokaty. Paweł Nowak zdobył tytuł mistrza Polski oraz brał udział w festiwalu łucznictwa w Chinach, Anna Płotycia trzy razy z rzędu zdobyła tytuł mistrzyni Polski w łucznictwie tradycyjnym oraz zdobyła Grand Prix w kategorii kobiet podczas turnieju łucznictwa na Węgrzech.

KATEGORIA DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA I CHARYTATYWNA.

Elżbieta Garbowska - wiceprezes zarządu firmy Agrołan w Komorznie. Pani Elżbieta jest też działaczem społecznym i współpracuje ze Stowarzyszeniem Rozwoju i Odnowy Wsi w Rożnowie. Udostępnia sprzęt do prac porządkowych prowadzonych w sołectwach. Działa społecznie nie tylko Rożnowie, ale także w Komorznie i Krzywiczynach.

Wanda i Ryszard Łuczyńscy - prowadzą w Wołczynie firmę "Malowanie na Szkle i Porcelanie - Wanda Łuczyńska", która powstała w 1983 roku. Specjalizują się w zdobieniu szkła i porcelany najwyższej jakości. Stosują różne techniki zdobienia: ręczne malowanie błyszczącym złotem, ręczne malowanie płynnym palladem, kalkomania i sitodruk. Zdobiona w zakładzie państwa Łuczyńskich serwisy kawowe i obiadowe trafiają m.in. do Belgii i Niemiec. Swoje prace (ręcznie zdobiona porcelana, szkło) przekazują na liczne aukcje, kwesty, bale, których dochód przeznaczony jest na cele charytatywne.

ks. Rafał Rydliński - przez 6 lat proboszcz Parafii Rzymsko-Katolickiej w Skałągach. Bardzo zaangażowany w życie społeczne wsi Skałąg i Rożnowa, które wchodzą w skład parafii. Zabiega o pozyskanie dotacji na remont zabytkowych kościołów, które wymagały pilnej renowacji.

KATEGORIA BIZNES I PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ - DZIAŁALNOŚĆ ROLNICZA

Ireneusz Lech - prowadzi wielopokoleniowe gospodarstwo rolne w Komorznie. Przejęte po rodzicach gospodarstwo, obecnie liczy 55 ha i specjalizuje się w produkcji roślinnej oraz hodowli trzody chlewnej. Z upraw tradycyjnych przeważają rzepak, pszenica, kukurydza. W 2014 roku w ramach działalności gospodarstwa sprzedano 17 ton żywca wieprzowego, 80 ton pszenicy, 50 ton jęczmienia, 50 ton kukurydzy i 40 ton rzepaku. Oprócz pracy w gospodarstwie rolnym Ireneusz Lech udziela się społecznie, jest członkiem Stowarzyszenia Koło Gospodyń Wiejskich Odnowa Wsi Komorzno.

Dariusz Błaszczyk - od 20 lat prowadzi produkcję rolniczą na powierzchni 50 ha w miejscowości Brynica. Gospodarstwo zostało przejęte po rodzicach i od tego czasu nastawione jest na produkcję o kierunku roślinno-zwierzęcym. Specjalizacją gospodarstwa jest hodowla trzody chlewnej. Sprzedaż żywca wieprzowego wyniosła w 2014 roku 12 ton. W strukturze zasiewów przeważają: pszenica, jęczmień, pszenżyto, kukurydza i rzepak. W 2014 roku gospodarstwo wykazało się następującą wydajnością - sprzedano 100 ton pszenicy, 40 ton jęczmienia, 15 ton pszenżyta, 150 ton kukurydzy i 45 ton rzepaku. Oprócz pracy w gospodarstwie rolnym Dariusz Błaszczyk udziela się społecznie - od 2011 pełni funkcję sołtysa.

KATEGORIA BIZNES I PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ - DZIAŁALNIŚĆ POZAROLNICZA

Paweł Mazurek - od 25 lat prowadzi w Wołczynie sklep z częściami motoryzacyjnymi. Zajmuje się sprzedażą części zamiennych do samochodów, motorów i rowerów. W ofercie artykułów motoryzacyjnych znajdują się części do starszych rocznikowo pojazdów, do których ciężko kupić części zamienne w innych slepach motoryzacyjnych.

Firma "Auto Zaremba" Andrzej Zaremba - to rodzinna firma założona w 2009 roku przez Andrzeja Zarembę w Ligocie Wołczyńskiej. Aktualnie Andrzej Zaremba wraz z synem Marcinem prowadzi firmę w branży oponiarskiej, zajmując się importem z Unii Europejskiej opon i felg. Dodatkowo prowadzą pełny serwis naprawy i wymiany opon, zatrudniając dwóch pracowników. W 2014 roku firma poszerzyła swoją ofertę o import przyczep rolniczych, a w najbliższej przyszłości chce otworzyć sklep internetowy zajmujący się sprzedażą części dla pojazdów rolniczych. Obecnie firma buduje nowy warsztat serwisu opon z przeznaczeniem dla samochodów ciężarowych i maszyn rolniczych. W związku z tym planuje zwiększyć zatrudnienie.

Hurtownia Artykułów Przemysłowych Leszek Culic - działa od1995 roku jako firma rodzinna. Zajmuje się sprzedażą hurtową artykułów spożywczych, napojów, chemii gospodarczej, artykułów przemysłowych oraz wyrobów tytoniowych. Zatrudnia czterech pracowników oraz przyucza uczniów do zawodu. Firma prowadzona przez Leszka Culica pomaga także osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska