Zobacz, o czym pisała "Nowa Trybuna Opolska" 30 lat temu. Fałszywe milionowe banknoty i pierwsze telefony komórkowe

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Najciekawsze artykuły w „NTO" na początku 1993 roku, czyli dokładnie sprzed trzydziestu lat.
Najciekawsze artykuły w „NTO" na początku 1993 roku, czyli dokładnie sprzed trzydziestu lat. Archiwum NTO
Zajrzeliśmy do gazet z 1993 roku. To było całkiem inne Opole - dużo biedniejsze, zaledwie kilka lat po upadku PRL-u. Planowano budowę autostrady A4, Elektrowni Opole, a także otwarcie Uniwersytetu Opolskiego. Zobacz, czym wtedy żyło Opolskie.

Na początku 1993 roku Opole liczyło prawie 129 tysięcy mieszkańców i pod względem liczby mieszkańców było 28. miastem w Polsce.

Dla porównania, obecnie Opole ma 127 tysięcy mieszkańców (po rozszerzeniu granica miasta) i mimo spadku liczby mieszkańców jest 27. miastem w Polsce.

W 1993 roku na drogach było coraz samochodów, a Wydział Inżynierii Komunalnej w ratuszu obawiał się wizji apokaliptycznego korka w Opolu. Przejazd z północnej na południową część Opola zajmował wtedy godzinę! Opole nie miało wówczas jeszcze obwodnicy.

Na moście na Odrze można było za to spotkać jeszcze wóz ciągnięty przez konia.

Najciekawsze artykuły w „NTO" na początku 1993 roku, czyli dokładnie sprzed trzydziestu lat.
Najciekawsze artykuły w „NTO" na początku 1993 roku, czyli dokładnie sprzed trzydziestu lat. Archiwum NTO

Nowym gadżetem 30 lat temu był telefon komórkowy. Wtedy jeszcze miał rozmiary cegłówki, a minuta połączenia kosztowała krocie.

- Nowoczesny, wygodny, ale na naszą kieszeń jeszcze zbyt drogi, chociaż wielu już w Opolu takie cudo ma! - pisała „Nowa Trybuna Opolska".

Płaciło się wówczas milionami, ponieważ były to czasy jeszcze przed denominację, podczas której obcięto cztery zera. Milion złotych to było dzisiejsze 100 złotych, więc każdy był milionerem.

Trzeba było uważać, żeby nie dać się naciągnąć, ponieważ Opolszczyzna została zalana fałszywymi banknotami o nominale 1 000 000 złotych. Na opolskim targowisku zapłacono za to fałszywą 100-dolarówką.

Tak wyglądał banknot o nominale 1 miliona złotych.
Tak wyglądał banknot o nominale 1 miliona złotych. NBP

Z miliardowym długiem weszła w rok 1993 Izba Wytrzeźwień w Opolu. W ciągu roku z noclegu w Izbie Wytrzeźwień korzystało wówczas aż 2700 opolan! 54 procent z nich nie płaciło za pobyt, a jak wyliczyła dziennikarz „NTO", przenocowanie w Izbie Wytrzeźwień wraz dowozem jest tańsze od noclegu w Hotelu Opole, chociaż w hotelu było zdecydowanie wygodniej i serwowano śniadanie.

Na Opolszczyźnie masowo kradziono samochody. W 1992 roku ukradziono 500 samochodów, więc codziennie łupem złodziei padało 1-2 auta. Sprowadzano coraz więcej używanych samochodów z Zachodu, ale ciągle na opolskiej giełdzie samochodowej ciągle najpopularniejsze były maluchy, czyli fiaty 126p.

Po wypadku fiata 126p w Czarnowąsach Sąd Rejonowy w Opolu miał orzec, czy możliwe jest kierowanie maluchem z dziewczyną na kolanach, bo to właśnie wynikało z ustaleń śledztwa!

30 lat temu rodził się Uniwersytet Opolski. Główna Rada Szkolnictwa Wyższego wyraziła zgodę w 1993 r. na połączenie opolskich uczelni na czele z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Opolu i Wyższym Seminarium Duchownym w Nysie. Uniwersytet Opolski powstał w 1994 roku, za rok będzie zatem świętował swoje 30-lecie.

W 1993 roku szykowano się do uruchomienia pierwszego bloku Elektrowni Opole. Eksperci stopień ryzyka przy rozruchu elektrowni porównywali do pracy oblatywacza supernowoczesnego samolotu!

Wbrew temu, co dzisiaj się mówi, obyczaje polityczne wcale nie były bardziej cywilizowane i kulturalne. Wiceprezes Stronnictwa Narodowego w Opolu Tadeusz Kacuga wybił szyby w oknie biura posła Mniejszości Niemieckiej Bruno Kozaka w Kędzierzynie-Koźlu. Kolegium pod przewodnictwem Marioli Motyki uznało, że u podłoża tego czynu leżały pobudki patriotyczne, dlatego postanowili nie wymierzać wiceprezesowi Kałudze żadnej kary.

Ba, były to takie czasy, nawet szef Prokuratury Rejonowej w Oleśnie Jerzy L. podłożył przy drewnianej balustradzie domu swojego zastępcy kanister z benzyną i podpalił!

Były jednak i lepsze wzory do naśladowania. „NTO" informowała, że 19-letni Jarosław Jędrzejowski z Tułowic jest pierwszym Polakiem studiującym w słynnej akademii wojskowej West Point w USA.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska