Zobacz Oleskie Anioły

fot. Oleskie Muzeum Regionalne
Otwarcie wystawy Oleskie Anioly
Otwarcie wystawy Oleskie Anioly fot. Oleskie Muzeum Regionalne
40 niepełnosprawnych uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej jest autorami aniołów, które można oglądać na wystawie w muzeum.

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Oleśnie

Oleskie Anioły
Oleskie Anioły fot. Oleskie Muzeum Regionalne

Oleskie Anioły
(fot. fot. Oleskie Muzeum Regionalne)

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Oleśnie

Działają od 1 stycznia 1995 roku. Pierwszym kierownikiem placówki była Czesława Sulnicka, po niej funkcję tę pełnił do 2000 roku Kazimierz Sosnowski. Kolejnym kierownikiem został Andrzej Brocki. Od 1 grudnia 2004 r. placówką kieruje Ewa Janiszewska - Dandyk.

Bogata, przeobfita w ozdoby, wręcz barokowa wystawa "Oleskie Anioły" w Oleskim Muzeum Regionalnym jest pokłosiem prac uczestników i instruktorów Warsztatu Terapii Zajęciowej w Oleśnie.

Jej tematyka i oprawa ma nam przypominać o zbliżających się świętach, w których to właśnie aniołowie byli zwiastunami Dobrej Nowiny o narodzinach Dziecięcia.

Wystawa jest imponująca, tak pod względem ilości, precyzji wykonania, jak i różnorodności prezentowanych aniołów. Stała się niezmiernie wyrazistym akcentem jubileuszu 15-lecia Warsztatów Terapii Zajęciowej.

W ramach Warsztatu funkcjonuje wiele pracowni. W pracowni dziewiarskiej pod kierunkiem Janiny Ofierskiej uczestnicy pobierają naukę haftu, na krosnach pionowych i poziomych wykonują dywaniki, kilimy oraz gobeliny.

W krawieckiej pod kierunkiem Reginy Kisiel uczą się szycia ręcznego i na maszynie.

W introligatorskiej i rękodzieła artystycznego pod nadzorem Doroty Pluty i Sylwii Dryndy oklejają, składają, ozdabiają zakładki do książek, wykonują kotyliony, ozdobne koperty i kartki okolicznościowe, kompozycje florystyczno-dekoracyjne, pakują prezenty, wycinają różne elementy, jak serwetki czy gwiazdki.

W plastycznej po kierunkiem Alicji Mazur uczą się wykorzystywania różnych technik plastycznych- rysunku, malowania farbami, wyklejania, collage aż po malowanie na szkle. Tworzą płaskie kompozycje, maski karnawałowe, ozdoby choinkowe, kartki okolicznościowe połączone z wycinanką, grafiką, rysunkiem, kompozycje z suchych liści, pisanki.

W pracowni ceramicznej pod opieką Haliny Mielczarek wyczarowują prace z gliny, modeliny, masy solnej oraz odlewów gipsowych. Pracownia jest wyposażona w piec ceramiczny do wypalania.

W pracowni kulinarnej Maria Famuła pomaga uczestnikom w prowadzeniu gospodarstwa domowego rozwijając umiejętności kulinarne przy przyrządzaniu prostych potraw, zup, sałatek, deserów czy ciast.

W pracowni stolarskiej pod okiem Maurycego Kawy trwa nauka cięcia drewna, płyt wiórowych pod odpowiednim kątem, nabywania umiejętności łączenia drewna z drewnem oraz z innymi materiałami przy pomocy różnych technik. P

Pracownia informatyczna prowadzona przez Dawida Dudka służy do nauki podstaw obsługi komputera, programów i urządzeń peryferyjnych.

Pracownia pielęgniarska pod nadzorem Edyty Kowolik prowadzi zajęcia w formie wykładowo - poglądowej, z zakresu higieny osobistej i zdrowia.

W pracowni rehabilitacyjnej pod nadzorem Tomasza Dzioba uczestnicy WTZ mają możliwość poddania się różnym zabiegom rehabilitacyjnym.
Oleskie Anioły wiszą na ścianach, stojące na postumentach. Strzegą i przypominają o sferze sacrum wtapiającej się dzięki nim w nasze ludzkie profanum. Ta wielobarwna mozaika anielskich bytów na tej wystawie jest swoistą kartką świąteczną oleskiego WTZ dla swojego miasta.

Wystawę można oglądać do końca stycznia 2011 r. w godzinach otwarcia muzeum w Oleśnie.

Poniedziałek, czwartek i piątek - od 9:00 do 14:00
Wtorek 9:00-15:00
Środa 9:00-17:00
Druga niedziela miesiąca od 13:00-17:00.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska