Zobacz tę wystawę koniecznie. Poznaj dwadzieścia pięć niemieckich historii

kog
Wystawę uroczyście otworzył Bernard Gaida, przewodniczący zarządu VdG. Jego wystąpienie tłumaczył Leonard Malcharczyk.
Wystawę uroczyście otworzył Bernard Gaida, przewodniczący zarządu VdG. Jego wystąpienie tłumaczył Leonard Malcharczyk. Fot. Krzysztof Ogiolda
Na Ostrówku została otwarta ekspozycja „W dwóch światach. 25 niemieckich historii”. W Opolu będzie można ją oglądać do 20 września. Będzie też dostępna na Festiwalu Kultury Mniejszości Niemieckiej we Wrocławiu.

Wystawa przygotowana przez Grupę Roboczą Mniejszości Niemieckich pt. „W dwóch światach. 25 niemieckich historii. Prezentacja mniejszości niemieckich.” przedstawia genezę i tradycje, a także aktualną działalność 25 mniejszości niemieckich funkcjonujących w Europie Środkowej i Wschodniej oraz krajach byłego ZSRR.

W krajach tych zamieszkuje ponad milion osób należących do mniejszości niemieckiej. Wystawa pozwala poznać historię ich osiedlania się, ale także bardzo szeroką i zróżnicowaną paletę ich aktywności, prezentując kwestie tożsamościowe, pielęgnowania języka, tradycji i obyczajów. Ponadto wystawa obrazuje dziedziny związane z edukacją, sztuką, z życiem religijnym, młodzieżą oraz mediami, przedstawia podejmowane przez mniejszości projekty kulturalne, a także opisuje procesy polityczne i społeczno-demograficzne toczące się w poszczególnych krajach.

Przy wszystkich różnicach dzielących mniejszość niemiecką w tak wielu krajach i na tak dużym obszarze, jedno łączy je na pewno. Po przełomie lat 1989-1990 ich sytuacja zasadniczo się poprawiła. Przyczyniły się do tego zarówno polityka rządu Niemiec aktywnie wspierającego mniejszości żyjące poza granicami Republiki Federalnej, jak i otwartość krajów, w których Niemcy mieszkają, Członkowie mniejszości ze swej strony budują mosty i różne formy powiązań z większością, przyczyniając się do budowy społeczeństwa obywatelskiego.

Wystawa oferuje odwiedzającym niezwykłą okazję do odkrycia wspólnych elementów, a także różnic między poszczególnymi mniejszościami niemieckimi w ich krajach i regionach, w których zamieszkują.

Ekspozycja pozwala poznać nie tylko te mniejszości niemieckie, które są powszechnie znane (jak choćby w Rumunii, gdzie przynależność do MN deklaruje niespełna 40 tysięcy osób, ale jej przedstawiciel Klaus Johannis, były burmistrz Sibiu, jest od 2014 roku prezydentem państwa). Szczególnie ciekawe wydają się mniejszości z krajów odległych od Polski, jak Turkmenistan. Mniejszość niemiecka liczy tam zaledwie 100 osób. Mimo formalnego zakazu używania ojczystego języka po 1945 zachowały one język niemiecki i to w różnych dialektach.

Tablice tematyczne w języku niemieckim, wyposażone są w różne elementy, takie jak stacje audio i wideo, książki tematyczne, kolaże zdjęć, teksty objaśniające itd.

Aby zwiedzić wystawę z audioprzewodnikiem potrzeba około godziny(nie wszystkie tablice są opatrzone komentarzem słownym).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska