Studniówka, bal maturalny i komers - to nie to samo!
Studniówka i bal maturalny oznaczają dziś to samo. To impreza maturzystów na 100 dni przed egzaminem dojrzałości.
Nie zawsze jednak te określenia oznaczały to samo! Aż do 70. XX wieku istniały bowiem dwa rodzaje imprez: studniówka oraz komers, czyli właściwy bal maturalny.
Komers organizowany był już po zdanych egzaminach. Młodzi ludzi z maturą w kieszeni i świeżo nabytą dorosłością, z dumą wybierali się na pierwszy prawdziwy bal, na który mogli zaprosić osobę towarzyszącą.
Zobaczcie więcej fotogalerii z opolskich studniówek:
Polonez - tradycyjny taniec narodowy, który rozpoczyna bal studniówkowy
Ważną częścią studniówek od początku istnienia balów maturalnych jest uroczysty, wspólny zatańczony polonez. Ten zwyczaj pojawił się na przełomie XVI i XVII wieku wśród wyższych sfer. Polonez tańczony był na oficjalne otwarcie przyjęcia, zanim zabawa zaczęła się na dobre.
Polonez podobny jest do parady, w której uczestnicy balu prezentują się przed jego gospodarzami oraz gośćmi. Studniówka przejęła ten zwyczaj. Od dwóch dekad uczniowie najchętniej tańczą poloneza do słynnego utworu Wojciecha Kilara, napisanego na potrzebny filmowej ekranizacji „Pana Tadeusza".
Od kiedy w Polsce istnieje matura
Matura to najważniejszy egzamin, jaki zdają młodzi ludzie u progu dorosłości. W Polsce egzamin maturalny istnieje od 1932 roku. Wtedy to za sprawą reformy oświaty wprowadzono w Polsce jednolity system szkolnictwa. Również wtedy, a więc prawie sto lat temu, tradycja studniówek weszła na stałe do kalendarza szkół średnich w Polsce.
Czekaliśmy na nią dwa lata - Jula znowu na scenie!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?