Żołądek nie z gumy

Redakcja
Wiele osób uważa, że w święta może zjeść o wiele więcej niż zwykle, nie myśląc o późniejszych konsekwencjach.

CO POMOŻE W RAZIE PRZEJEDZENIA
- rennie - tabletki na zgagę, niestrawność, wzdęcia, uczucie pełności, nudności - zobojętniają one kwas żołądkowy, który już tak wtedy nie podrażnia
- maalox - na niestrawność, w ciągu kilku godzin łagodzi bolesne dolegliwości górnego odcinka przewodu pokarmowego
- gastrosan - herbatka fix zapobiegająca m.in. wzdęciom
- krople żołądkowe z pabialginą - na niestrawność, wzdęcia, pomocniczo przy kolce wątrobowej
- liść mięty pieprzowej - herbatka na zaburzenia trawienia, skurcze żołądka, kolkę jelitową
- gastrobonisol - krople ojca Grzegorza na trawienie, działają rozkurczająco na mięśniówkę przewodu pokarmowego i dróg żółciowych
- manti - na nadkwaśność, niestrawność, zgagę, wzdęcia (są w tabletkach i w zawiesinie)
- aflomag - na nadkwaśność, zgagę, zapalenie żołądka, chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy.

Tymczasem nadmiaru i do tego różnorodnych potraw może nie przetrzymać nawet zdrowy żołądek. - W święta należy jeść proporcjonalnie, jak przez cały rok, można sobie pozwolić na trochę większe łakomstwo, ale nie należy z tym przesadzać - przestrzega dr Henryk Jakubów, ordynator oddziału wewnętrznego Szpitala Powiatowego w Ozimku. - Bowiem każdy nadmiar kalorii szkodzi i powoduje zaburzenia przemiany materii. Żołądek nagle się nie rozszerza. Nie przetrzyma tego też wątroba. Zachęcam również do zażywania ruchu i wybrania się między posiłkami na spacer. Nie ma nic gorszego niż siedzenie z pełnym żołądkiem przez wiele godzin przed telewizorem.

Potraw tłustych, smażonych, ciężkostrawnych sałatek z majonezem, tortów, makowców i serników oraz nadmiernych ilości alkoholu szczególnie powinny się wystrzegać osoby cierpiące na:
- kamicę pęcherzyka żółciowego
- nieżyty żołądka
- chorobę wrzodową
- choroby wątroby i trzustki
- cukrzycę
- nadciśnienie oraz różne schorzenia serca.
Przejadanie się i łączenie np. pieczonej kaczki, sałatki jarzynowej z majonezem i pasztetu domowej roboty grozi bowiem w tych przypadkach zaostrzeniem podstawowej choroby i nasileniem złego samopoczucia. - Kończy się to często atakiem kolki wątrobowej, do której może dojść też u każdego zdrowego człowieka, jeśli przesadzi on z jedzeniem - wyjaśnia dr Jakubów. - Z kolei u osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze, jeśli dodatkowo wypijają jeszcze duże ilości kawy, występują wtedy groźne skoki ciśnienia.

Wypijanie dużych ilości alkoholu w połączeniu z ciężkostrawnymi potrawami może się zakończyć interwencją pogotowia ratunkowego lub "wylądowaniem" na oddziale szpitalnym. A po co psuć sobie święta? - Mogę co najwyżej polecić 1-2 kieliszki czerwonego wytrawnego wina lub jeden mały kieliszek wytrawnej wódki na trawienie, ale nic więcej - dodaje Jakubów.
Natomiast ani kropli alkoholu nie powinny brać do ust osoby w wieku podeszłym, chore na cukrzycę, zażywające jakiekolwiek leki, kobiety w ciąży.

Jedzenie bez umiaru kończy się najczęściej:
- niestrawnością - występują wtedy mdłości, torsje, odbijania, wzdęcia, uczucie pełnego żołądka, uporczywe bóle głowy
- zgagą - pojawia się ona zwłaszcza po spożyciu produktów słodkich lub kwaśnych, charakteryzuje ją uczucie palenia i pieczenia w okolicy mostka; aby jej uniknąć, trzeba się wystrzegać lub ograniczyć spożycie czarnej kawy, mocnej herbaty, czekolady, kwaśnych soków owocowych, ostrych przypraw, cebuli oraz potraw z nadmiarem tłuszczu.

Poważnym zagrożeniem dla żołądka może stać się także zjadanie produktów przestarzałych, zbyt długo przechowywanych w nieodpowiednich warunkach. Jeżeli po świętach zostaną nam jakieś potrawy, to lepiej nie trzymać ich przez tydzień czy dwa. Np. bigos po pewnym czasie kiśnie i fermentuje, a makowiec - pleśnieje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska