Żołnierz wyklęty na biegu Tropem Wilczym w Oleśnie [zdjęcia]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Bieg Tropem Wilczym 2018 w Oleśnie
Bieg Tropem Wilczym 2018 w Oleśnie UM Olesno
Ponad 100 biegaczy wystartowało w biegu Tropem Wilczym, zorganizowanym w śródleśnym uroczysku Siedem Źródeł w Oleśnie. Powitał ich major Wincenty Soliński, mieszkający w Oleśnie żołnierz wyklęty.

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” zorganizowano w Polsce po raz szósty, a w Oleśnie odbył się po raz drugi.

W tym roku na starcie stawiło się ponad 100 zawodników. Podobnie jak w ubiegłym roku, tym razem również trasę zorganizowano przy śródleśnym rozlewisku Siedem Źródeł, oddalonym o 1,5 km od drewnianego kościoła św. Anny.

Uczestnicy biegli w koszulkach z podobiznami żołnierzy wyklętych. W pakiecie startowym był także medal zaprojektowany i wykonany przez Instytut Pamięci Narodowej.

Biegaczy powitał na starcie major Wincenty Soliński, mieszkający w Oleśnie żołnierz wyklęty. Służył w oddziale Babinicza, który walczył po wojnie na terenie od Wielunia do Częstochowy. Wincenty Soliński (pseudonim konspiracyjny „Stuk”) został skazany przez sąd wojskowy na karę śmierci. Życie uratowała mu amnestia.

Uczestnicy biegu Tropem Wilczym pokonali dystans 1963 metrów. Ma to upamiętnić rok 1963, w którym został zabity ostatni żołnierz wyklęty - Józef Franczak, pseudonim bojowy Lalek.

Bieg organizowany jest 1 marca, ustanowiony w 2011 r. Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych". Jest to święto państwowe upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 - 1963.

Zobacz też: Opolskie Info [2.03.2018]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska