Żołnierze 91. Batalionu Logistycznego są w Komprachcicach od zawsze

Krzysztof Marcinkiewicz
Krzysztof Marcinkiewicz
Żołnierze z Komprachcic od lat uświetniają uroczystości patriotyczne w całym regionie.
Żołnierze z Komprachcic od lat uświetniają uroczystości patriotyczne w całym regionie. Maciej Huculak
Jednostka wojskowa tak mocno zrosła się z gminą Komprachcice, że jej żołnierze noszą barwy odwołujące się do miejscowości.

91 Batalion Logistyczny w Komprachcicach jest jednostką wojskową znaną w całym regionie, podlegającą bezpośrednio 10 Opolskiej Brygadzie Logistycznej.

Rodowód Batalionu jest niezwykle chlubny i wywodzi się z II Rzeczypospolitej Polskiej. Żołnierze z Komprachcic w swojej tradycji odwołują się do służb kwatermistrzowskich, które zawsze zajmowały się sprzętem samochodowym. Tak też jest po dziś dzień.

W Komprachcicach już w okresie międzywojennym istniała jednostka wojskowa. Obecnie żołnierze 91 Batalionu zajmują poniemieckie koszary, znajdujące się przy wyjeździe z miejscowości w kierunku wsi Ochodze.

Patronem 91 Batalionu Logistycznego jest ppłk Antoni Gala, który w latach 1974-1987 dowodził 59 batalionem zaopatrzenia w Komprachcicach. To bezpośrednio z tej jednostki wywodzi się dzisiejszy 91 Batalion. Co do ppłka Gali, to zmarł on w 1996 r. Pochowano go na Cmentarzu Komunalnym w Opolu w Alei Zasłużonych.

Żołnierze z Komprachcic od lat uświetniają uroczystości patriotyczne w całym regionie, nie tylko na terenie gminy. Ostatnio wzięli udział w obchodach upamiętniających 79. rocznicę Ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich RP, które 9 lipca odbyły się w Kędzierzynie-Koźlu.

Logistycy z 91 Batalionu przez lata, chociaż nazwy jednostki zmieniały się, wrośli w historię Komprachcic. Dziś mało kto wyobraża sobie, żeby koszary przy ul. Ochodzkiej stały puste. Na szczęście nie zanosi się na to. Batalion pełni ważną rolę w ramach 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, wchodzącej w skład Polskich Kontyngentów Wojskowych (PKW). Oznacza to, że żołnierze z Komprachcic działają także poza granicami państwa.

O tym, jak bardzo 91 Batalion Logistyczny zrósł się z Komprachcicami, świadczą jego barwy: zielono-granatowe. Zieleń odnosi się tutaj do wojsk lądowych, natomiast granat do flagi Komprachcic.

- Do tej pory współorganizowaliśmy wiele cennych inicjatyw z 91 Batalionem Logistycznym w Komprachcicach, m.in. uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. W naszej gminie jest to już tradycja, że w tej uroczystości biorą udział dzieci i uczniowie z gminnych placówek oświatowych. Uważam, że jest to wydarzenie szczególne, ze względu na jednoczesną obecność wojska i dzieci, co jest piękną, żywą lekcją patriotyzmu – zapewnia Leonard Pietruszka, wójt Gminy Komprachcice.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska