Żołnierze z Komprachcic wymyślają i budują sprzęt wojskowy, który służy polskiej armii

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Wynalazki opolskich żołnierzy budzą zainteresowanie przemysłu obronnego.
Wynalazki opolskich żołnierzy budzą zainteresowanie przemysłu obronnego. 10. Opolska Brygada Logistyczna
Podczas XXI Wystawy Sił Zbrojnych w Kielcach remontowcy z Opola pokazali dwa autorskie projekty, które już zostały wdrożone do użytku w Wojsku Polskim oraz budzą zainteresowanie producentów z branży obronnej.

W tym roku specjaliści z 55. Batalionu Remontowego z Komprachcic zgłosili do konkursu dwa produkty, które w całości zostały opracowane i zbudowane w opolskich warsztatach.

Pierwszym z nich jest „Polowe stanowisko obsługowo-naprawcze broni strzeleckiej”.

Pozwala ono na wykonanie wymaganych obsług okresowych oraz napraw bieżących w warunkach polowych różnych rodzajów broni m.in. pistoletów, karabinków, karabinów maszynowych oraz karabinów wyborowych - wylicza kapitan Piotr Płuciennik z 10. Opolskiej Brygady Logistycznej, w skład której wchodzi 55. Batalion Remontowy.

Stanowisko można wykorzystać też do obsługi i czyszczenia broni po strzelaniu oraz zajęciach taktycznych.

Ten genialny w swojej prostocie przenośny warsztat składa się z dwóch walizek, które po rozłożeniu zamieniają się w stół, oraz ze sprzętu potrzebnego do serwisu broni, m.in. wyciorów, uchwytów, różnych szczoteczek, oświetlenia itd.

Na wyposażeniu jest też specjalna wanna do kąpieli broni w środkach konserwujących.

Kolejny zgłoszony do konkursu wynalazek opolskich wojskowych to „Stanowisko diagnostyczno-obsługowe odbiornika GPS HGPST 4 POLLUX z modułem SAASM”.

Pozwala ono na przeprowadzenie okresowej obsługi technicznej oraz diagnostyki odbiorników GPS zarówno w magazynach jak i tych zamontowanych na sprzęcie wojskowym, głównie na transporterach opancerzonych Rosomak, ale nie tylko.

Wykorzystanie tego rozwiązania znacznie przyśpiesza pracę, ponieważ system posiada możliwość podłączenia ośmiu urządzeń GPS i przeprowadzenia na nich jednocześnie obsługi okresowej - dodaje Piotr Płuciennik.

Ponadto urządzenie, po podłączeniu do terminala dowódcy lub komputera przenośnego, może również służyć do szkolenia żołnierzy z użytkowania odbiorników GPS.

Wynalazki opolskich żołnierzy były pokazywane na zakończonym właśnie XXVIII Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska