Żołnierze z Opola transportują czołgi polskiej armii na Łotwę i z powrotem. Wojsko Polskie jest na misji w tym nadbałtyckim kraju

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Logistycy z Opola transportują czołgi łotewskiej armii.
Logistycy z Opola transportują czołgi łotewskiej armii. Archiwum 15GBZ
Żołnierze 10. Opolskiej Brygady Logistycznej przewożą czołgi PT-91 "Twardy" z łotewskiej bazy Kadaga w Adazi do jednostki Orzyszu i z powrotem. Polscy żołnierze biorą udział w misji wojskowej na Łotwie.

Zadanie wykonywane przez żołnierzy z Opola realizowane jest w związku z rotacją sił głównych VI i VII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie, który tworzą żołnierze z 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Kierowcy 82. Batalionu Ewakuacji Sprzętu 10. Opolskiej Brygady Logistycznej dostarczą do bazy wojskowej Kadaga czołgi PT-91 "Twardy" z 15. Brygady Zmechanizowanej.

Dodatkowe wyposażenie techniczne dla żołnierzy kontyngentu przetransportuje samochód ciężarowy z 2. batalionu logistycznego opolskiej brygady.

W drodze powrotnej do Orzysza przywiezione zostaną czołgi, które przez ostatnie pół roku brały udział w szkoleniu na Łotwie - mówi kapitan Piotr Płuciennik z 10. Opolskiej Brygady Logistycznej.

Dla logistyków z Opola transport ładunków ponadnormatywnych w ruchu międzynarodowym jest istotnym elementem szkolenia, a jednym z najważniejszych punktów, proces planowania.

Polega on na opracowaniu dróg marszu z uwzględnieniem dopuszczalnych norm zawartych w przepisach o ruchu drogowym, przygotowaniu dokumentacji celno–transportowej oraz uzyskania zgód na przejazd pojazdów ponadnormatywnych - tłumaczy Piotr Płuciennik.

Dopiero kolejnym etapem zadania jest załadunek i zabezpieczenie czołgów na zestawach niskopodwoziowych oraz dostarczenie ładunku do miejsca przeznaczenia.

Na tym etapie największe wyzwanie dla kierowców stanowi infrastruktura drogowa, m.in. ronda, wiadukty, mosty czy też wysokie krawężniki.

Zadanie zostanie wykonane w momencie, kiedy czołgi zostaną dostarczone w miejsce przeznaczenia, a zestawy niskopodwoziowe i kierowcy bezpiecznie wrócą do macierzystej jednostki wojskowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska