Żołnierze z Polski i Niemiec porządkują teren obozu jenieckiego Lamsdorf

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Żołnierze z Polski i Niemiec w czasie prac porządkowych na terenie dawnego obozu jenieckiego Lamsdorf.
Żołnierze z Polski i Niemiec w czasie prac porządkowych na terenie dawnego obozu jenieckiego Lamsdorf. Krzysztof Strauchmann
Przez 10 dni 20 spadochroniarzy z Niemiec i żołnierzy Brygady Logistycznej z Opola wspólnie pracuje w Łambinowicach, dbając o pamiątki trudnej historii

- Przyjechaliśmy tutaj ochotniczo, aby pomoc w utrzymaniu miejsca pamięci o wydarzeniach, które nie mogą się powtórzyć - mówi Mariusz, jeden z żołnierzy 16 regimentu spadochroniarzy Bundeswehry.

Od tygodnia 10 niemieckich spadochroniarzy oraz 10 żołnierzy 10. Opolskiej Brygady Logistycznej wspólnie porządkują teren dawnego obozu jenieckiego w Łambinowicach. Między innymi odsłonili z zarośli i ziemi resztki murów dawnej obozowej łaźni i usypali ścieżkę prowadzącą do tego miejsca. Będzie to jeszcze jedna pozostałość obozu udostępniona do zwiedzania.

- Pierwszego dnia mieliśmy możliwość poznać historię tego miejsca. Kierownictwo muzeum urządziło nam wycieczkę po tym terenie - dodaje starszy kapral Dawid Sujka.

- Mamy też czas na bliższe poznanie się z kolegami z Polski. Rozmawiamy ze sobą po angielsku, nie ma bariery językowej. Dla nas taki kontakt jest bardzo ważny - mówi Mariusz z Bundeswehry, który rodzinnie związany jest z Gdańska i dobrze mówi po polsku.

- Opiekujemy się bardzo rozległym terenem poobozowym, dlatego taka pomoc jest dla nas bardzo cenna - podkreśla Beata Madej, kustosz Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. - W ubiegłym roku odkupiliśmy dodatkowo kilkanaście hektarów dawnego poligonu, gdzie znajdował się w czasie II wojny światowej stalag dla żołnierzy radzieckich oraz tzw. szaberplac. To miejsce, gdzie trafiali powstańcy z Warszawy w 1944 roku, zanim byli rozdzieleni między baraki.

Info z Polski - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju 15.06.2017

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

A o czeslawie geborskim i ignacym szypula i ich zbrodniach o pomordowanych Niemcach i Slazakach,

opowiedzieli Herrn Mariuszowi i Kameraden ?

G
Gość
Historia tego obozu nie zakonczyla sie z zakonczeniem wojny. Polecam ksiazke:
"Mała zbrodnia. Polskie obozy koncentracyjne"
Marka Łuszczyny
J
Jurek
"Pierwszego dnia poznalismy historie tego miejsca"To prosze tez zapoznac tych Niemickich Zolnierzy o histori tego Obozu w latach 1945-1956.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie