Zoo Opole. Wyjątkowe urodziny w ogrodzie zoologicznym - na świat przyszła mała antylopa bongo

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Zoo Opole. Wyjątkowe urodziny w ogrodzie zoologicznym - na świat przyszła mała antylopa bongo
Zoo Opole. Wyjątkowe urodziny w ogrodzie zoologicznym - na świat przyszła mała antylopa bongo Zoo Opole
W opolskim zoo na świat przyszła antylopa bongo. To już drugi taki przychówek w tym roku. Pracownicy ogrodu podkreślają, że to duży sukces o tyle, że rozmnażanie tych zwierząt w niewoli jest bardzo trudne. W naturze są one krytycznie zagrożone wyginięciem.

Zoo Opole. Drugie urodziny antylopy bongo

Antylopa bongo urodziła się 29 marca. To samczyk. - Po paru dniach obserwacji widzimy już, że maluch rozwija się prawidłowo i chętnie korzysta z dobrodziejstwa mleka mamy - tłumaczy Mariusz Włodarczyk, asystent działu hodowlanego w opolskim zoo.

To drugie takie urodziny w tym roku w zoo w Opolu. 27 stycznia na świat przyszła tam samiczka. Ma na imię Karanga. Dwójka młodych w ciągu dnia jest łączona wraz z matkami w celu socjalizacji, by stworzyć grupę mogącą później razem chodzić po wybiegu.

- W naturze bongo górskie występuje w afrykańskich lasach tropikalnych. Aktywność prowadzi nocą, w dzień chroniąc się w zaroślach przed drapieżnikami. Dorosłe osobniki bongo górskiego osiągają wagę od 200 do 400 kilogramów i dożywają około 18-20 lat. Ich dietę stanowią głównie liście, ale w zoo dostają też siano z lucerny i niektóre warzywa czy owoce - opisuje Miłosz Bogdanowicz z opolskiego zoo.

Zoo Opole. Antylopy bongo zagrożone wyginięciem

Mariusz Włodarczyk zaznacza, że są to antylopy leśne, których w naturze człowiek właściwie nie jest w stanie zobaczyć, bo żyją w leśnych gęstwinach.

- Mają świetny słuch i są bardzo płochliwe, łatwo ulegają stresowi. W ogrodzie zoologicznym trzeba więc stworzyć im naprawdę świetne warunki, by czuły się na tyle komfortowo, aby chciały się rozmnażać. My zadbaliśmy między innymi o to, by nasze bongo miały podłoże z naturalnej ściółki leśnej oraz odpowiednie zadrzewienie wybiegów. Równie istotna jest też codzienna praca z opiekunami. To wszystko sprawiło, że dziś cieszymy się z narodzin kolejnego malucha - podkreśla.

Tym sposobem stado antylop bongo w Opolu liczy już sześć osobników. Oprócz dwójki młodych są do trzy dorosłe samice i samiec. Nowy przychówek to duży sukces, bowiem w polskich ogrodach zoologicznych takich zwierząt jest w sumie 13. Na wolności żyje natomiast ledwie około 80 takich zwierząt. To powoduje, że bongo górskie to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem. Dlatego też każde nowe urodziny są tak istotne.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska