ZOO w Opolu ma lwy! To Atos i Portos - dwaj bracia. Lwy wróciły do opolskiego ogrodu po blisko 25 latach

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Lwy, które przyjechały do Opola, na razie potrzebują spokoju, bo podróż i przeprowadzka do nowego ogrodu wiązała się ze stresem. Braci Atosa i Portosa zwiedzający będą mogli prawdopodobnie zobaczyć za miesiąc, czyli po Wielkanocy. Wtedy też zostanie oficjalnie otwarty nowoczesny wybieg dla lwów i tygrysów.
Lwy, które przyjechały do Opola, na razie potrzebują spokoju, bo podróż i przeprowadzka do nowego ogrodu wiązała się ze stresem. Braci Atosa i Portosa zwiedzający będą mogli prawdopodobnie zobaczyć za miesiąc, czyli po Wielkanocy. Wtedy też zostanie oficjalnie otwarty nowoczesny wybieg dla lwów i tygrysów. Zoo Opole
Lwy angolskie do Opola przyjechały z Ogrodu Zoologicznego w Gdańsku we wtorek w nocy. Nie od razu będzie można je oglądać, ponieważ zwierzęta muszą przyzwyczaić się do nowego domu.

Opolskie lwy to bracia - Atos i Portos. Mają 3,5 roku.

Na razie zamieszkały na zapleczu nowego obiektu wybudowanego specjalnie dla nich. Nim lwy poczują się w opolskim ogrodzie zoologicznym jak w domu, muszą przejść aklimatyzację.

- To czas, w którym zwierzęta zapoznają się z nowym miejscem, przeznaczonymi im pomieszczeniami, zapachami, dźwiękami oraz swoimi opiekunami - mówi Miłosz Bogdanowicz z Ogrodu Zoologicznego w Opolu. - Opiekunowie z kolei uczą się rozpoznawać każdego z podopiecznych, odkrywając jego znaki szczególne i charakterystyczne zachowania.

Lwy należą do pierwszej grupy zwierząt niebezpiecznych. To oznacza, że w pracy z nimi nie ma miejsca na błędy. Dlatego pracownicy ogrodu przeszli wcześniej kilkudniowe szkolenia w innych ogrodach zoologicznych, by móc bezpiecznie zajmować się tymi dzikimi kotami.

Lwy żywią się głownie wołowiną, kurczakami oraz królikami i potrafią zjeść naprawdę sporo.

Na razie potrzebują spokoju, bo podróż i przeprowadzka do nowego ogrodu wiązała się ze stresem. Braci Atosa i Portosa zwiedzający będą mogli prawdopodobnie zobaczyć za miesiąc, już po Wielkanocy. Wtedy też zostanie oficjalnie otwarty nowoczesny wybieg dla lwów i tygrysów.

W naturze ten podgatunek lwa (Panthera leo bleyenberghi) zamieszkuje południowo-zachodnią Afrykę. Na wolności osobniki dożywają 12-18 lat, w ogrodach zoologicznych natomiast nawet 25 lat. Lwy angolskie są zagrożone wyginięciem, głównie za sprawą działalności człowieka, który coraz bardziej wkracza na tereny występowania tych zwierząt.

Dlatego na świecie powstały programy hodowlane dla tych zwierząt. W Europie jest to program EEP pod patronatem Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, którego opolskie zoo jest członkiem.

Okazje

Praktyczne produkty, które pomogą w uporządkowaniu rzeczy

Materiały promocyjne partnera

Oferty wiosennych sukienek i nie tylko

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska