Zostań dawcą szpiku i uratuj komuś życie

Archiwum
Dawcą może zostać zdrowa, pełnoletnia osoba (pomiędzy 18 a 55 rokiem życia), ważąca co najmniej 50 kg.
Dawcą może zostać zdrowa, pełnoletnia osoba (pomiędzy 18 a 55 rokiem życia), ważąca co najmniej 50 kg. Archiwum
W sobotę w Opolu możesz zapisać się do bazy dawców szpiku.

Dotychczas w DKMS Polska zarejestrowanych jest ponad 281 tysięcy potencjalnych dawców szpiku i każdego roku ta liczba rośnie. Niestety przybywa również tych, dla których znalezienie genetycznego bliźniaka jest jedyną szansą na życie.

- W Polsce co godzinę jedna osoba dowiaduje się, że ma białaczkę. Dla wielu chorych jedyną nadzieją jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego - mówi Bartek Ogonowski, koordynator lokalny Dnia Dawcy. - Każdy nowo zarejestrowany, potencjalny dawca szpiku to kolejna szansa na wyzdrowienie dla pacjentów z białaczką i innymi nowotworami krwi. Nas nic to nie kosztuje, a możemy w ten sposób podarować komuś życie - przekonuje.

Dawcą może zostać zdrowa, pełnoletnia osoba (pomiędzy 18 a 55 rokiem życia), ważąca co najmniej 50 kg.

Rejestracja zajmuje kilka minut i polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi i pobraniu wymazu z policzka. Osoby, które chcą się zarejestrować powinny mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL. - Niektóre osoby chciałyby pomóc, ale rezygnują, kiedy usłyszą, że zabieg jest bolesny i niebezpieczny dla życia dawcy. To mit, a samo pobranie szpiku jest podobne do zwykłego oddania krwi - uspokaja Ogonowski.

Organizatorzy uczulają, że rejestracja w bazie dawców to poważna decyzja, dlatego nie można podejmować jej pochopnie.

- Gdy okaże się, że jesteśmy genetycznym bliźniakiem osoby czekającej na przeszczep, to od nas zależy, czy zdecydujemy się podarować jej życie czy też nie. Najgorsze, co można w takiej sytuacji zrobić, to się wycofać i odebrać choremu nadzieję - mówi koordynator.

W najbliższą sobotę do bazy potencjalnych dawców szpiku można zapisać się w Opolu. Wystarczy między godziną 11 a 17 przyjść do biura RE/MAX Plus przy Placu Piłsudskiego 11A.

Rejestracji można dokonać też przez internet, wchodząc na stronę www.dkms.pl lub dzwoniąc do biura fundacji.

Pocztą otrzymasz komplet dokumentów oraz pałeczki do pobrania wymazu z jamy ustnej. Pałeczki wraz z deklaracją należy odesłać pocztą. Ta metoda nie wymaga wychodzenia z domu, wizyty u lekarza, ani pobierania krwi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska