W Skarbimierzu (na terenie wałbrzyskiej strefy ekonomicznej) Zotefoams za kilka tygodni uruchomi nowy zakład (50 tys. m. sześć). Firma podjęła decyzję o inwestycji w Polsce w 2018 r., jeszcze przed rozmowami w UK o Brexicie.
Po wyjściu Brytyjczyków z UE dyrektor generalny firmy David Stirling wyjaśnia, że "możliwość wytwarzania i przechowywania produktów w UE sprawi, że będą łatwiej dostępne, a produkcja (...) najpopularniejszych pianek AZOTE blisko klientów w UE zagwarantuje bezcłowe opcje dostaw i uprości logistykę".
Zotefoams zajmuje się produkcją pianek dla różnych branż: motoryzacyjnej, lotniczej, budowlanej, izolacji, morskiej, medycznej, wojskowej, zabezpieczania produktów oraz sportowo-rekreacyjnej.
Wiadomo, że inwestycja w Polsce kosztowała 115 mln zł. Brytyjczycy złożyli wniosek o ulgi inwestycyjne do wałbrzyskiej strefy ekonomicznej. Decyzję strefy otrzymali na początku 2019 r. Budowę zakładu w Skarbimierzu ukończono jesienią 2019. Wówczas zapowiadano, że po wyposażeniu go, produkcja ruszy w połowie 2020 r. Realizacja przesunęła się na początek 2021.
Wiadomo, że firma poszukiwała najpierw terenu o powierzchni 2-3 ha, ostatecznie kupiła w Skarbimierzu 8 ha. - Teren jest wystarczająco duży, aby pomieścić znaczną przyszłą rozbudowę - deklarowali przedstawiciele Zotefoams w informacji o zakończeniu budowy zakładu, jesienią 2019 r.
Z deklaracji złożonej przez inwestora WSSE Invest-Park wynikało, że pracę ma tam znaleźć 50 osób.
Główna siedziba i zakład produkcyjny Zotefoams mieszczą się w Londynie (od 1936 r.), firma ma też zakład produkujący piankę w Stanach Zjednoczonych. W Polsce powstała trzecia fabryka.
- Polska była oczywistym wyborem od samego początku: to potęga produkcyjna zajmująca szóste miejsce pod względem zapotrzebowania na tworzywa sztuczne w Europie - wyjaśnia David Stirling, dyrektor generalny grupy Zotefoams w przesłanej "nto" informacji.
- Wybrana lokalizacja w południowo-zachodniej części kraju, znajduje się blisko głównych krajowych i transeuropejskich tras, w odległości kilku godzin jazdy od wielu klientów i ośrodków produkcyjnych w zachodniej i środkowej Europie. Równie ważnym aspektem były kwalifikacje (pracowników - red.), ponieważ firma Zotefoams stawia zróżnicowane i wysoce specjalistyczne wymagania - dodaje CEO Zotefoams.
I podaje, że w polskiej fabryce możliwe jest magazynowanie do 7600 palet pianki, w tym 1600 palet pod zadaszeniem, co pozwoli na zapewnienie klientom najlepszej możliwej obsługi.
Pianki produkowane w Polsce mają trafiać do klientów z branży zabezpieczania produktów, budowlanej, motoryzacyjnej i elektronicznej.
W przesłanej do "nto" informacji napisano też, że jeden z rodzajów produkowanych przez firmę pianek jest wytwarzany ze zwykłych polimerów, drugi - bazuje na polimerach konstrukcyjnych i został opracowany z myślą o wymagających zastosowaniach w lotnictwie, kosmonautyce i motoryzacji, a także jako zaawansowana technicznie izolacja wykorzystywana w procesach life sciences, spożywczych i przemysłowych.
Pytany o dalsze plany CEO Zotefoams, odpowiada, że w zakładzie w Wielkiej Brytanii prawie nie ma miejsca, a ziemia nabyta w Polsce umożliwia znaczny rozwój w przyszłości.
"W odpowiedzi na zwiększony popyt w Ameryce Północnej zakończyliśmy niedawno dużą rozbudowę fabryki w Stanach Zjednoczonych i mamy nadzieję osiągnąć taki sam sukces w Polsce" - czytamy.
Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?