Zrób test na HIV. Akcja w sobotę w Opolu

Redakcja
Test na HIV. Badanie próbek krwi w opolskim sanepidzie. Na zdjęciu Jadwiga Heffner, kierownik działu laboratoryjnego.
Test na HIV. Badanie próbek krwi w opolskim sanepidzie. Na zdjęciu Jadwiga Heffner, kierownik działu laboratoryjnego. Archiwum / Sławomir Mielnik
Badania będą prowadzone od 9.00 do 21.00 w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym przy Poradni Towarzystwa Rozwoju Rodziny w Opolu na ul. Damrota 6. Testy są anonimowe. Wynik tego samego dnia.

Pierwsze zakażenie wirusem HIV wykryto na Opolszczyźnie w 1986 r. Do końca pierwszego kwartału tego roku odnotowano ich łącznie 336.

W 76 przypadkach doszło do rozwinięcia AIDS, a 34 osoby z tej grupy zmarły.

- Na początku odnotowywaliśmy po około 10 zakażeń wirusem HIV rocznie - powiedziała Anna Matejuk, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu na dzisiejszym spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim, poświęconym IV Opolskiemu Dniu Testowania HIV.

- W latach 2011-2012 było po 26 nowych zakażeń, w 2013 odnotowaliśmy ich 19, a w pierwszym kwartale tego roku nowych przypadków HIV jest już 15.

Kiedyś najwięcej zakażeń wykrywano w grupie narkomanów. Obecnie wśród nosicieli wirusa dominują osoby hetero- i homoseksualne, u których dochodzi do przenoszenia wirusa poprzez ryzykowne kontakty seksualne.

Dlatego IV Opolski Dzień Testowania HIV odbędzie się nie przez przypadek w maju, przed wakacjami.

- To będzie okazja do przebadania się, ale też i do refleksji - podkreśliła Mirosława Olszewska, pełnomocnik zarządu województwa opolskiego ds. przeciwdziałania narkomanii. - Ryzykowne zachowania towarzyszą zwłaszcza tym momentom, gdy ludzie mają więcej czasu, panuje atmosfera rozluźnienia. Tymczasem za chwilę nierozwagi można potem zapłacić wysoką cenę.

Po wykonaniu testu, jeśli wynik będzie pozytywny, czyli wykaże zakażenie HIV, osoba z takim rozpoznaniem trafi na rozmowę z doradcą ds. HIV. Zostanie odpowiednio pokierowana, gdzie może rozpocząć leczenie.

Leczeniem zarażonych wirusem HIV zajmuje się Oddział Chorób Zakaźnych Szpitala Wojewódzkiego w Opolu.

- Obecnie w prowadzonym przez nas programie lekowym uczestniczy 39 osób - informuje dr Wiesława Błudzin, ordynator oddziału. - Otrzymują oni leki bezpłatnie. Są to nowoczesne preparaty, dzięki którym nasi pacjenci mogą przez lata w miarę normalnie funkcjonować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska