Źródło w Dobrodzieniu. Pół narodu na jednej imprezie

Peter Adamski
Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca "Kyczera”.
Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca "Kyczera”. Peter Adamski
Mniejszość niemiecka zaprosiła Łemków, Karaimów i Tatarów.
Za nami pierwsze koncerty dobrodzieńskiego Źródła. Dzisiaj w sali widowiskowej Dobrodzieńskiego Ośrodka Kultury i Sportu wystąpili: Zespół Pieśni Regionalnej z Dobrodzienia, Józef Kotyś i Daria, Kuranty, Julia Doszna z zespołem oraz Łemkowski Zespł Pieśni i Tańca „Kyczera” .[yt]GZebxyQfwW8[/yt]

Mniejszości etniczne na festiwalu Źródło w Dobrodzieniu [zdj...

- W tym roku zaprosiliśmy mniejszości etniczne, najczęściej bardzo małe - mówi Stanisław Górski, dyrektor dobrodzieńskiego domu kultury. - Źródło to nie tylko koncerty, ale i okazja do spotkań, paneli dyskusyjnych, wystaw.

- Jest nas Karaimów w całej Polsce około 120 - mówi Mariola Abkowicz, szefowa Związku Karaimów Polskich. - Jesteśmy najmniejszą mniejszością w Polsce. Pół narodu potrafi u nas spotkać się na jednej imprezie!

Trochę więcej jest w Polsce Tatarów - około 5 tysięcy. Prawie połowa z nich żyje na Podlasiu.

- Naszą religią jest islam, Muzułmański Związek Religijny RP istnieje od 1925 roku - informuje Musa Czachorowski, polski Tatar, którego przodkowie trafili do Polski jako jeńcy wzięci do niewoli po odsieczy wiedeńskiej.

- Mieszkamy w Polsce od kilkuset lat i czujemy się Polakami - dodaje Musa Czachorowski. - Henryk Sienkiewicz też miał korzenie tatarskie!

Najtragiczniejsza jest historia Łemków.

- Moje pieśni są smutne, ponieważ nam Łemkom mocno się dostało. Kiedyś było nas 150 tysięcy w Polsce, po przymusowych przesiedleniach teraz zostało 5-7 tysięcy - mówi Julia Doszna.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska