Źródło w Dobrodzieniu to festiwal jedyny w swoim rodzaju. Tutaj promuje się wielokulturowość i wzajemny szacunek

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
26. Ogólnopolskie Spotkania Zespołów Artystycznych Mniejszości Narodowych i Etnicznych „Źródło" w Dobrodzieniu
26. Ogólnopolskie Spotkania Zespołów Artystycznych Mniejszości Narodowych i Etnicznych „Źródło" w Dobrodzieniu Matek Photography/ Dom Kultury w Dobrodzieniu
26. Ogólnopolskie Spotkania Zespołów Artystycznych Mniejszości Narodowych i Etnicznych „Źródło" w Dobrodzieniu trwały aż cztery dni. Były koncerty, warsztaty i spotkania. Jak podkreślają organizatorzy, dobrodzieńskie Źródło to święto tolerancji, otwartości i wzajemnego szacunku.

- Ogólnopolskie Spotkania Mniejszości Narodowych i Etnicznych „Źródło" to barwne i radosne święto różnorodności kulturowej, które co roku gromadzi wiele osób - podkreśla Monika Kabat, dyrektorka domu kultury w Dobrodzieniu, organizatorka festiwalu. - Staramy się, żeby program był bogaty i zapewnił szeroką ofertę dla różnych grup wiekowych oraz o różnych zainteresowaniach.

W programie tegorocznego festiwalu Źródło znalazły się m.in. występy zespołów artystycznych nawiązujące do różnych mniejszości narodowych i etnicznych:

  • Tirol Band grający niemiecką muzykę folkową,
  • muzyka żydowska,
  • a także muzyka wszystkich 27 państw Unii Europejskiej.

- Były też Warsztaty Ginących Zawodów, takich jak: haft wstążeczkowy, który dzisiaj jest już ginącą umiejętnością - dodaje Monika Kabat.

Ciekawostką jest, że warsztaty z Muzeum w Pudełku poprowadziła burmistrz Dobrodzienia Agnieszka Hurnik, która jest kilka miesięcy temu była dyrektorką dobrodzieńskiego domu kultury.

W ramach Źródła można oglądać wystawy:

  1. Hafty
  2. Karaimskie Tropy
  3. Ślady dobrodzieńskich Żydów

Spacer śladami dobrodzieńskich Żydów poprowadził Paweł Mrozek, znawca historii Dobrodzienia.

W panel dyskusyjnym o sytuacji mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce i na Opolszczyźnie rozmawiali: Rafał Bartek (przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim), Bernard Gaida (wiceprezydent Federalnego Związku Europejskich Grup Narodowościowych FUEN) oraz Mariola Abkowicz (przewodnicząca Związku Karaimów Polskich, członkini Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych).

- Ogólnopolskie Spotkania Mniejszości Narodowych i Etnicznych "Źródło" to ważne wydarzenie w kalendarzu kulturalnym Dobrodzienia. To święto tolerancji, otwartości i wzajemnego szacunku - dodaje Monika Kabat. - Już teraz zapraszamy do Dobrodzienia na 27. Źródło za rok!

Karolina Kleinert z mężem Józefem Krajczim oraz dziećmi. W sumie oboje mieli 11 dzieci, jedno z nich zmarło w wyniku poparzenia. Nie zachowały się zdjęcia Karoliny z młodości, kiedy była tak piękna, że żonaty i starszy o 18 lat Karliczek stracił dla niej głowę.

Poszła Karolinka do Gogolina. Znacie tę piosenkę? Karliczek ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska