MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zuber: Monopol szkodzi klientom

fot. sxc
Problem w tym, że w Polsce nie ma wielkich firm, gdyż mamy monopol - mówi dr Marek Zuber.
Problem w tym, że w Polsce nie ma wielkich firm, gdyż mamy monopol - mówi dr Marek Zuber. fot. sxc
Dr Marek Zuber, ekonomista, były szef doradców premiera Kazimierza Marcinkiewicza.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska oświadczyła, że jest gotowa odejść ze stanowiska. Czyżby przegrała z wielkimi korporacjami telekomunikacyjnymi, bo chciała bronić przed nimi klientów?
- Jestem zdumiony informacją o możliwym odejściu prezes Streżyńskiej. Ona rzeczywiście z sukcesami walczy o interesy klientów, dzięki czemu znacząco spadły ceny połączeń telefonicznych oraz opłaty za internet. Nie wiem, dlaczego prezes Streżyńska rozważa odejście, ale uważam, że powodem nie jest porażka w walce z korporacjami.

- Komu poza wielkimi firmami telekomunikacyjnymi może zależeć na wysadzeniu z siodła pani prezes?
- Problem w tym, że w Polsce nie ma wielkich firm, gdyż mamy monopol, a ściślej - oligopol. Gdyby na naszym rynku działały wielkie korporacje, czyli nie tylko France Telecom reprezentowany przez TP SA, ale także British Telecom itp. - mielibyśmy rzeczywistą konkurencję. Zamiast tego mamy dominująca pozycję Telekomunikacji Polskiej.
- Streżyńska chciała tę pozycję osłabiać. Może jej przykład dowodzi, że urzędnicy są skazani na przegraną w starciu z takimi potężnymi firmami?
- Nie są, o czym najlepiej świadczy rynek amerykański, na którym w większości spraw powinniśmy się wzorować. Tam urząd antymonopolowy znakomicie daje sobie radę z finansowymi gigantami, a dobrych przykładów nie brakuje także w Unii Europejskiej, gdzie np. Microsoft został zmuszony do zapłacenia olbrzymich odszkodowań.

- Może więc monopolista, jakim jest Telekomunikacja Polska, ma zbyt duży wpływ na obecny rząd i to jest klucz do osłabienia pozycji prezes UKE?
- Tego nie wiem, ale możliwe, że jej ewentualna dymisja wiąże się z nie najlepszymi relacjami łączącymi ją z ludźmi w rządzie. Choć i to jest zastanawiające - premier Donald Tusk przecież wysoko oceniał efekty pracy prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

- Mimo sukcesów Anny Streżyńskiej ceny usług telekomunikacyjnych wciąż są w Polsce wysokie. Dlaczego?
- Odpowiem przykładem: Na rynku motoryzacyjnym obecne są największe światowe koncerny - Toyota, General Motors, DaimlerChrysler - i ceny samochodów są bardzo atrakcyjne. Na rynku telekomunikacyjnym wciąż brak wielkich graczy, a dwie z czterech sieci komórkowych korzystają z nadajników trzeciej... Tymczasem klientów najlepiej chroni nie prawo i najlepsi nawet urzędnicy, ale konkurencja, konkurencja i... jeszcze raz konkurencja.

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska