Kolejne przylatują w okolice wsi Dylaki nad jeziorami turawskimi, a także do Stobrawskiego Parku Krajobrazowego i nad stawy niemodlińskie.
Ptaki wracają do nas z Płw. Iberyjskiego - tam zimowały. W ich świecie rządzi zasada "kto pierwszy ten lepszy".
- Czyli im szybciej dana para żurawi pojawi się na danym terenie, tym lepsze obszary lęgowe zajmie. Żurawie są dość dużymi ptakami, lubią ciszę i odosobnienie, więc konkurencja w zdobywaniu dogodnych terenów jest dość spora - mówi Tomasz Tańczuk.
Żurawie słyną też z wierności. Łączą się w pary na całe życie, wzajemnie wspierają i są bardzo opiekuńcze wobec potomstwa.
- Po powrocie z zimowiska odbywają krótkie gody, samiec tańczy przed samicą z lekko rozpostartymi skrzydłami. Samiczka odwdzięcza się podobnym tańcem godowym, tyle że ma skrzydła skromnie złożone. Taniec godowy jest za każdym razem równie interesujący, bez względu na to, jak długi staż ma para - podkreśla ornitolog.
W marcu ptaki rozpoczną już gniazdowanie. - Podczas ataków zimy będą dzielnie ogrzewać złożone w gnieździe jaja, wystawiając się na ewentualne śnieżyce - mówi ornitolog - Gniazda budują na ziemi, doskonale je maskując.
Jak podkreśla Tomasz Tańczuk, przyloty żurawi to niejedyny zwiastun wiosny na Opolszczyźnie. - Przyleciały też do nas z zimowisk na południu Europy czajki i skowronki. - To one, a nie bociany, których spodziewamy się w pierwszej połowie marca, są prawdziwymi zwiastunami wiosny - podkreśla ornitolog.
Zaobserwowałeś zwiastuny wiosny? Zrób zdjęcie i wyślij na online@mmopole.pl
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?